سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار بین المللپیشخوان ترکیه

رد درخواست آزادی کشیش آمریکایی، ارزش لیر ترکیه را باز هم کاهش داد

دادگاه عالی ترکیه برای سومین بار درخواست تجدیدنظر «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی برای آزادی از حبس خانگی را رد کرد.

این کشیش آمریکایی که دستگیری‌اش روابط میان آنکارا و واشنگتن را تیره و تار کرده است در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام نقش داشتن در کودتای نافرجام علیه رجب طیب اردوغان دستگیر شد.

دونالد ترامپ، ترکیه را تهدید کرده بود اگر این شهروند آمریکایی را آزاد نکند، آمریکا تحریم‌هایی را علیه این کشور به اجرا خواهد گذاشت.

با عدم آزادی او، رئیس جمهوری آمریکا روز ۱۰ اوت، دستور دو برابر کردن تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه را صادر کرد. اتفاقی که باعث سقوط آزاد لیر ترکیه شد.

880x495_cmsv2_21bf13c7-7924-5fc4-a5ce-8725bcd1d2a6-3272786

روز ۱۶ اوت، ۲۵ مرداد هم استیو منوشین وزیر خزانه‌داری آمریکا تهدید کرده بود اگر ترکیه درخواست مجدد برانسون برای آزادی را رد کند، تحریم‌های بیشتری که علیه ترکیه آماده شده اجرایی خواهد شد. بدین ترتیب احتمال می‌رود که آمریکا امروز تحریم‌های جدیدی را علیه ترکیه اعلام کند.

در هفته‌های اخیر و با شدت گرفتن تنش میان ترکیه و آمریکا ارزش پول ملی ترکیه کاهش کم‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. بعد از اعلام خبر رد درخواست تجدید نظر زندانی آمریکایی در ترکیه، ارزش پول ملی این کشور تا ظهر روز جمعه ۱۷ اوت، ۵ درصد کاهش پیدا کرد و هر دلار ۶/۱۰۵۰ لیر معامله شد.

این درحالی است که لیر ترکیه روز گذشته ۱۶ اوت هم ۵ درصد کاهش ارزش را تجربه کرده بود.

ارزش لیر ترکیه در سال جاری میلادی تا کنون ۴۰ درصد سقوط کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا