سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
دانستنی و اطلاعات عمومیمجله سریال و تلویزیونمطالب جالب

اچ‌بی‌او – HBO

تلویزیون اچ‌بی‌او

اچ‌بی‌او (به انگلیسی: HBO؛ مخفف Home Box Office) یکی از بزرگترین پخش‌کننده‌های شبکه‌های تلویزیونی کابلی در آمریکاییاست که زیرمجموعهٔ شرکت برادران وارنر وابسته به باکس آفیس خانگی است.

اچ‌بی‌او از ژانویه ۲۰۱۲ برنامه‌های خود را برای ۲۹ میلیون مشترک در آمریکا پخش می‌کند؛ که در مارس ۲۰۱۲ این تعداد به ۳۳٬۲۰۰٬۰۰۰ افزایش یافته که آمار گویای این است که اچ‌بی‌او دومین شبکه بزرگ کابلی در آمریکا است. اچ‌بی‌او علاوه بر پخش در ایالات متحده در حداقل ۱۵۰ کشور دنیا قابل مشاهده است. برنامه‌های اچ‌بی‌او شامل نمایش‌های واقعی فیلم و سریال برنامه‌های مستند پخش مسابقات بوکس و گاهی مواقع پخش برنامه‌های کمدی و همچنین کنسرتهای ویژه‌ای را نیز پخش می‌کند. از سریال‌های این شبکه بسیار موفق می‌توان به بازی تاج‌وتخت ، وست‌ورلد ، وایر ، امپراتوری بوردواک ، سوپرانوز ،کارآگاه حقیقی وبازماندگان اشاره نمود.

توسعه و راه‌اندازی

در سال ۱۹۶۵ چارلز دولان که در توسعه کابل فعال بود موفق به ساخت یک سیستم کابلی در منهتن نیویورک شد. سیستم او با نام ” کابل استرلینگ منهتن ” به عنوان اولین سیستم کابل زیرزمینی در آمریکا تبدیل شد. در این سیستم بجای استفاده از سیستم کابلی مکالمات تلفنی را بااستفاده از انتن‌های ماکروویو انتقال داده می‌شد اما از آنجا که ساختمان‌های بلند نیویورک مانع انتقال سیگنال‌های تلویزیونی می‌شدند کابل‌های استرلینگ بصورت زیرزمینی در منهتن ایجاد شد. در همین سال شرکت تایم لایف ۲۰ درصد از شرکت دولان را خرید. دولان پیشنهاد خود را برای ایجاد شبکه”The Green Channel” به مدیریت تایم لایف ارائه داد و اگرچه در آن زمان پخش ماهواره‌ای اقدامی غیرعملی به نظر می‌رسید اما سرانجام در تاریخ ۸ نوامبر سال ۱۹۷۲ شبکه “The Green Channel” با تغییر به “Home Box Office” برنامه‌های خود را بااستفاده از سیگنال آنتن‌های ماکروویو پخش کرد.

اچ‌بی‌او در آغاز به نمایش فیلم و گاهی اوقات برنامه یک مفهوم بزرگ را با حضور ستارگانی چون پل نیومن و هنری فوندا پخش می‌کرد. اچ‌بی‌او همچنین رویدادهای ورزشی را پوشش می‌داد که می‌توان به پخش مسابقات هاکی ان اچ ال که در مدیسون اسکوئر گاردن میان دو تیم نیویورک رنجرز و ونکوور کانوکس برگزار شد اشاره کرد.

کابل استرلینگ منهتن نتوانست در این مدت سود زیادی کسب کند زیرا این شرکت فقط به ۲۰٬۰۰۰ نفر از مشترکان واقع در منهتن خدمات ارائه می‌کرد شرکت تایم لایف شریک رسانه‌ای دولان توانست ۸۰ درصد کنترل شرکت استرلینگ را بدست آورد تایم لایف نام استرلینگ را به تلویزیون کابلی منهتن تغییر داد و در مارس ۱۹۷۳ کنترل اچ‌بی‌او را بدست گرفت.

جرالد لوین به عنوان رئیس و مدیر ارشد اجرایی اچ‌بی‌او جایگزین دولان شد. در سپتامبر ۱۹۷۳ تایم لایف حق مالکیت دریافت پرداخت مشترکان در ازای مشاهد اچ‌بی‌او را بدست آورد اچ‌بی‌او خیلی زود توانست سریعترین رشد را در بین سرویس‌های شبکه‌های کابلی آمریکا پیدا کند اما پس از مدتی به دلیل افزایش نرخ پرداخت و پخش برنامه‌های تکرای مشترکان از دیدن اچ‌بی‌او منصرف می‌شدند اما اچ‌بی‌او در تلاش بود تا بینندگان از دست رفته خود را بازیافته و سود خود را افزایش دهد به همین منظور اولین ایده خود را در لارنس ماساچوستعملی کرد که طی آن بینندگان می‌توانستند بطور رایگان شبکه را از طریق کانال ۳ تماشا کنند پس از یکماه سرویس به کانال۶ منتقل شد و بعد از شش ماه سرویس بطور کامل قطع شد. این اقدام باعث شد تا اچ‌بی‌او مجدداً تعدادی از بینندگان خود را بازیابد و این اقدام در دیگر شبکه‌ها هم تکرار شد.

از سی سپتامبر ۱۹۷۵ اچ‌بی‌او اولین شبکه تلویزیونی کابلی بود که از طریق ماهواره هنگام نمایش تریلر در مانیل و مسابقه بوکس بین محمدعلی کلی و جو فریزر پخش شد.

این تلویزیون تولیدکننده سریال بازی تاج و تخت بوده‌است و بهار سال ۲۰۱۷ یک هکر با نام مستعار Skote Vahshat نمایشنامه این سریال را به سرقت برد و برای باج‌گیری ۶ میلیون دلاری به صورت بیت‌کوین از این تلویزیون تلاش کرد. باج پرداخت نشد و وی بخش‌هایی از نمایشنامه را تابستان با قصد فروش به دیگران منتشر نمود. ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ مقامات ایالات متحده نام این هکر را «بهزاد مصری»، یک ایرانی ۳۰ ساله عنوان کردند و تصویر وی توسط اف‌بی‌آی به عنوان تحت تعقیب منتشر شده‌است. واشینگتن پست که پیشتر دلیل مخفی بودن اطلاعات این پرونده را فرار نکردن متهم عنوان کرده بود اکنون می‌گوید که دونالد ترامپ با مقاصد سیاسی فشار آورده تا اطلاعات این پرونده افشا شود تا به خاطر ایرانی بودن این هکر بر روی نظر اعضای کنگره ایالات متحده دربارهٔ توافق هسته‌ای برجام تأثیر بگذارد.

راه‌اندازی‌شده ۸ نوامبر، ۱۹۷۲
متعلق به تایم لایف (۱۹۷۲-۱۹۹۰)،برادران وارنر (تاکنون-۱۹۹۰)
قالب تصویر SDTV، HD
شعار این چیزی ست که ما را به هم وصل می کند
کشور ایالات متحده آمریکا
زبان انگلیسی
گسترهٔ پخش ایالات متحده آمریکا
دفترهای مرکزی نیویورک
پیشتر نامیده می‌شد The Green Channel
کانال (های) خواهر Cinemax

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا