سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
پیشخوان اروپادانستنی و اطلاعات عمومیسبک زندگی

ویتامین K2 چه کاری انجام می دهد؟

 برای تقویت سلامت قلب ، برای استحکام استخوان ها و کاهش خطر ابتلا به سرطان ، در اینجا خواص  ویتامین K2 توضیح داده شده است.

کشف ویتامین K به عنوان یک ماده مغذی ضروری برای لخته شدن خون اولین بار در یک مجله علمی آلمان در دهه 1920 منتشر شد (که به آن “koagulationsvitamin” می گفتند). اکنون ، پس از تقریباً یک قرن تحقیق ،برای سلامت استخوان ضروری است و همچنین خطر مشکلات قلبی را نیز کاهش می دهد.اگرچه انواع مختلفی از ویتامین K وجود دارد ، اما مواردی که بیشتر در مورد آنها می شنویم ویتامین های K1 و K2 هستند. در حالی که ویتامین K1 به طور معمول در سبزیجات ، از جمله کلم پیچ ، اسفناج و کلم بروکلی یافت می شود ، غذاهای غنی از ویتامین K2 در یک رژیم غذایی معمولی نادر است. ناتو ، یک غذای سنتی ژاپنی است که با دانه های سویا تخمیر شده درست می شود که غنی از K2 است. سایر منابع غذایی شامل محصولات لبنی ساخته شده از شیر گاوهای تغذیه شده با علف است ، اما از آنجا که گاوهای شیری انگلستان به طور معمول از غلات تغذیه میکنند ، محصولات لبنی ما معمولاً سطح بسیار کمتری دارند. K2 را می توان در گوشت های پرچرب ، کبد و سایر بافتها نیز یافت ، اما این برای شما اگر  گیاه خوار باشید خوب نیست.. خوشبختانه ، بدن قادر است مقداری ویتامین K1 را به K2 تبدیل کند ، اما این روش خیلی کارآمد نیست. البته می توان آن را به عنوان مکمل غذایی نیز مصرف کرد.


ویتامین K2 چگونه کار می کند؟
ویتامین K علاوه بر کمک به لخته شدن خون ، پروتئین هایی را که به تنظیم رسوبات کلسیم کمک می کنند نیز فعال می کند. این بدان معنی است که از کلسیفیکاسیون استخوان ها پشتیبانی می کند و از تشکیل رسوبات کلسیم در رگ های خونی جلوگیری می کند. در حالی که ویتامین های K1 و K2 اغلب در زیر گروه “ویتامین K” گروه بندی می شوند ، مطالعات نشان می دهد که ویتامین K2 این اثر تنظیم کنندگی را دارد. و از آنجا که رسوب کلسیم در سرخرگهای اطراف قلب عامل خطر اصلی در حملات قلبی است ،  معتقدیم که دریافت ویتامین K2 به جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.

این ویتامین در سلامت دندان نیز تاثیر دارد ، زیرا پروتئین مورد نیاز برای ساختن دندان های محکم ، استئوکلسین ، همان پروتئینی است که توسط ویتامین K2 برای تنظیم کلسیفیکاسیون استخوان فعال میشود. با این حال، برای اطمینان از تأثیر آن ، تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

چه مدرکی وجود دارد؟
در طی 20 سال گذشته ، تحقیق کافی در مورد اثرات ویتامین K2 به تنهایی انجام شده است. با این حال ، برخی مطالعات بر روی حیوانات انجام شده است ، بنابراین ما نمی توانیم فرض کنیم که نتایج آنها به طور مستقیم برای انسان قابل انتقال است. بعضی از مطالعات انسانی در مقیاس کوچک و بعضی دیگر از نظر بصری بوده است ، بنابراین برای نتیجه گیری قطعی باید آزمایشات کنترل شده در مقیاس وسیع تری انجام شود.

بر روی 4807 نفر بیماران قلبی،مطالعه ایی برای تأثیر ویتامین K2 بر سلامت قلب بررسی شد. در طی هفت تا 10 سال ، مشخص شد که کسانی که بیشترین میزان دریافت ویتامین K را دارند ، احتمال بروز کلسیفیکاسیون شریانی کمتر است. همچنین مشخص شد خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی در آنها 57٪ است ولی اثر مشابهی با ویتامین K1 مشاهده نشد. با این حال ، همانطور که مطالعه مشاهده ای بود ، ما نمی توانیم علت و نتیجه را به همان روشی که در یک آزمایش متغیرها کنترل می شوند ، فرض کنیم.
مطالعه ایی در مورد پوکی استخوان در سال 2013  اثرات ویتامین K2 بر تراکم استخوان بررسی شد 244 زن یائسه سالم به مدت سه سال مکمل ویتامین K2 مصرف کردند این آزمایش نشان می دهد که ویتامین K2 می تواند از پوکی استخوان جلوگیری کند یا آن را کند کند. اما برای مشاهده اثرات آن در دوره های طولانی تر، تحقیقات بیشتری لازم است.

یک مطالعه بالینی تأثیر ویتامین K2 را بر سرطان کبد بررسی کرد. به شرکت کنندگان در این مطالعه که دوز خوراکی روزانه 45 میلی گرم مناتترنون (آنالوگ ویتامین K2) به آنها داده می شود ، در مقایسه با گروه کنترل ، احتمال بازگشت سرطان و باقی ماندن آن کمتر است. با این حال ، این مطالعه نسبتاً کوچکی بود ، بنابراین برای اثبات اثرات آن ، یک آزمایش بزرگتر لازم است.

 یک آزمایش در سال 2011 در مورد دیابت، 42 مرد جوان سالم مکمل ویتامین K2 در طول چهار هفته برای بررسی تأثیرات آن روی حساسیت به انسولین مصرف کردند.  نتایج نشان دهنده استفاده  آن برای مدیریت دیابت است. ولی برای نتیجه گیری قطعی ، مطالعات در مقیاس وسیع تری در مورد زنان و مردان باید انجام شود.

چه کسی می تواند آن را دریافت کند؟
بیشتر بزرگسالان سالم می توانند از مکمل های ویتامین K2  استفاده کنند ، اگرچه انجام چنین کاری برای خانم های باردار و شیرده توصیه نمی شود. کودکان و نوجوانان به دوز کمتری نیاز دارند ، بنابراین ابتدا با پزشک مشورت کنید. هر کسی که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کند ، باید قبل از مصرف ویتامین K به پزشک مراجعه کند ، زیرا این کار می تواند اثرات دارو را خنثی کند و خطر لخته شدن خون را افزایش دهد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا