سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
پیشخوان اروپادانستنی و اطلاعات عمومیمجله پزشکی و سلامت

5 مورد از مهمترین واکسن های تاریخ

برای بسیاری از دانشمندان در سراسر جهان ، سال 2020 مسابقه ای برای تولید واکسن برای ویروس کرونا بود. طراحی و آزمایش واکسن روندی آهسته است – اما هنگامی که واکسن در دسترس باشد ، می تواند گسترش عفونت و بیماری را کند کند.

کیرستن هوکنس ، استاد و رئیس گروه علم و فناوری در دانشگاه برایانت می گوید: “بیماری همه گیر COVID-19 شاهدی زنده برای نیاز به واکسن است.”

هر واکسنی یک دستاورد است. برخی از اینها از لحاظ تاریخی دارای اهمیت هستند. در اینجا پنج مورد از مهمترین واکسنهای تولید شده ذکر شده است:

واکسن آبله

آبله اولین واکسن موفق بود که در سال 1796 توسط ادوارد جنر تولید شد. هوکنس می گوید: “جنر واقعاً این رویه را رایج کرد و آن را به یک روش معمول تبدیل کرد.”

سازمان بهداشت جهانی آبله را “یکی از کشنده ترین بیماری های شناخته شده برای انسان” توصیف می کند. این ویروس منجر به علائمی شبیه آنفولانزا می شود و بدنبال آن تاول های چرکی به وجود می آید. هوکنس خاطرنشان می کند که از نظر تاریخی ، از هر 10 نفری که به این بیماری مبتلا شده اند ، سه نفر کشته شده است.

آبله تنها بیماری است که در سراسر جهان ریشه کن شده است. این بدان معناست که این روزها ، هیچ کس واکسن آبله را دریافت نمی کند و  دیگر لازم نیست. هوکنس می گوید ، این حذف بیماری “یکی از بزرگترین دستاوردهای بین المللی بهداشت عمومی است”.

واکسن فلج اطفال

جوزف کامبر ، استاد علوم زیست شناسی ،  در دانشگاه ویلانووا می گوید ، وقتی واکسن فلج اطفال در دسترس قرار گرفت ، مردم در اطراف این بلوک صف کشیده اند.

هاکونس می گوید ، کودکان به ویژه  بیشتر در معرض بیماری فلج اطفال هستند ، یک ویروس بسیار عفونی که از طریق تماس با کسی که به این عفونت مبتلا شده و همچنین از طریق آب و غذای آلوده گسترش می یابد. در برخی از افراد مبتلا به فلج اطفال ، می تواند منجر به فلج شود ، که می تواند دائمی باشد .

امروزه ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) به کودکان توصیه می کنند که از دو ماهگی چهار دوز واکسن فلج اطفال دریافت کنند. هوکنس می گوید از سال 1979 تاکنون مورد جدید فلج اطفال در ایالات متحده رخ نداده است. در سراسر جهان ، تعداد موارد نیز کاهش یافته است – در سال 2018 ، فقط 33 مورد وجود دارد.

واکسن MMR

امروزه کودکان دو دوز واکسن MMR دریافت می کنند که از  مبتلا شدن به سرخک ، اوریون و سرخچه محافظت می کند – یکی در 12 تا 15 ماهگی و دوز دوم در سنین 4 تا 6 سالگی. این واکسن در برابر سرخک بسیار موثر است ، که یک ویروس تنفسی بسیار مسری است.

CDC خاطرنشان می کند: “این بیماری به قدری مسری است که اگر یک نفر به آن مبتلا شود ، تا 90٪ از افراد اطراف وی نیز در صورت عدم محافظت آلوده می شوند.”

هوکنس می گوید ، و عواقب آن شدید است: سرخک می تواند منجر به ذات الریه ، انسفالیت (تورم مغز) و در بعضی موارد مرگ شود. واکسن های سرخک در سال 1963 در دسترس قرار گرفت. قبل از اینکه واکسن در دسترس باشد ، سالانه 3 تا 4 میلیون نفر به سرخک مبتلا می شوند.

در سال 2000 ، به لطف واکسیناسیون های گسترده و در  دسترس ، سرخک در ایالات متحده ریشه کن اعلام شد. اخیراً ، شیوع سرخک دوباره شروع شد. در سال 2019 ،  1،282 مورد سرخک در ایالات متحده وجود داشت

این نتیجه چند عامل است. برخی از واکسن ها مانند سرخک ، از بین رفتن ایمنی بدن را کاهش می دهند و ممکن است لازم باشد که یک تقویت کننده دریافت کنید ، این یک واکسن بعدی است که مکمل واکسن اولیه است. علاوه بر این ، تصورات غلط در مورد واکسن ها باعث شده است برخی والدین فرزندان خود را واکسینه نکنند و از آنجا که ویروس در سراسر جهان ریشه کن نشده است ، سفر به بعضی نقاط می تواند منجر به شیوع آن شود.

واکسن Tdap

واکسن Tdap از  ابتلا شدن به سه بیماری کزاز ، دیفتری و سیاه سرفه محافظت می کند. هر سه این بیماری ها توسط باکتری ها ایجاد می شوند و توانایی کشندگی دارند.

سیاه سرفه  می تواند برای نوزادان تهدید کننده  باشد ، اگرچه برای بزرگسالان به آن اندازه جدی نیست. کامبر ، که واکسن سیاه سرفه را به ویژه قابل توجه ذکر می کند ، می گوید: “تا زمانی که آنها به سن کافی برای واکسیناسیون برسند ،” باید مطمئن شد که همه کسانی که در اطراف آنها هستند واکسینه شده اند.”

در طول هر بارداری ، زنان نیاز به واکسن Tdap دارند ، زیرا ممکن است با ایمن سازی از کودک محافظت کند. هر کسی که در اطراف نوزاد باشد – دوستان ، خانواده ، متخصصان مراقبت های بهداشتی ، کارکنان مهد کودک و غیره –  باید از واکسینه شدن و هر تقویت کننده لازم اطمینان حاصل کند.

قبل از واکسیناسیون سیاه سرفه ، سالانه حدود 200000 کودک آمریکایی به دلیل آن مریض می شوند و حدود 9000 کودک در نتیجه این بیماری جان خود را از دست می دهند. در حال حاضر ، از نظر CDC ، هر ساله فقط حدود 10،000 تا 40،000 مورد وجود دارد و تعداد بسیار کمی مرگ و میر وجود دارد.

واکسن HPV

سابقه واکسن HPV چندان دور نیست – این واکسن برای اولین بار در سال 2006 در دسترس قرار گرفت. ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV شایعترین عفونت منتقله از راه مقاربتی در ایالات متحده است و هر ساله 14 میلیون آمریکایی به HPV مبتلا می شوند.

اسیبهای بسیاری از این ویروس وجود دارد – برخی از آنها با سرطان در ارتباط هستند ، از جمله سرطان دهانه رحم ، سرطان آلت تناسلی ، و سرطان های پشت گلو. طبق مطالعه ای که در سال 2018 توسط مجله پزشکی پیشگیری آمریکا انجام شده است ، واکسیناسیون منجر به کاهش 29 درصدی سرطان دهانه رحم شده است.

هوکنس می گوید: “این واکسن یکی از نزدیکترین مواردی است که می توانیم برای درمان سرطان داشته باشیم.” واکسن HPV در دو دوز به کودکان و نوجوانان تزریق می شود – انجام این واکسیناسیون در سنین جوانی ، قبل از رابطه های جنسی ، موثر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا