سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
سینما و تلویزیونگوناگونمجله فرهنگ و هنر

بهترین‌های سینمای فرانسه: پنجره‌ای رو به ذهن

[ad_1]

: بهترین‌های سینمای فرانسه را اینجا آورده‌ایم، اگر از کلیشه‌های سینمای کشورهایی، چون آمریکا خسته شده‌اید، این مطلب به کارتان خواهد آمد.

جیب بُر/Pickpocket

فیلم «جیب بُر» به کارگردانی «روبر برسون» است، بازی بازیگر /مدل و پرفورمنس «مارتین لاسال» مورد تحسین اغلب منتقدان واقع شده است. میشل در یک مسابقه اسب‌دوانی جیب یکی از تماشاگران را می‌زند. او خیالش راحت است که کسی او را ندیده، اما هنگام خروج از میدان مسابقه ناگهان دستگیر می‌شود. 

سینمای فرانسه

مسائل دینی درونمایه برجسته‌ی بسیاری از فیلم های «برسون» است اما اولین فیلمی از او که در آن به طور خیلی جدی با مسأله‌ی حس گناه برخورد می‌کنیم فیلم «جیب بُر» است. «جیب بُر» اثری است غریزی، عمیقا برآمده از قریحه‌ای پرشور و البته ناتمام و نفس‌گیر.


از نفس افتاده/ Breathless

«ژان‌لوک گدار» به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفان تاریخ سینما شناخته می‌شود. «از نفس افتاده» اولین فیلم بلند او و یکی از مهم‌ترین فیلم‌هایش است.

سینمای فرانسه

میشل پس از اینکه ماشینی را می دزد و تحت تعقیب قرار می گیرد. این در حالی است که او قصد دارد رابطه اش با نامزدش را بهبود ببخشد و… نوآوری، ساختارشکنی، تاثیر، و تجربه «از نفس افتاده» دنیای سینما را تکان داد،


ژول و ژیم/Jules a Jim

«تروفو» پس از «چهارصدضربه »و «به پیانیست شلیک کنید»، شاهکار دیگری به نام «ژول و ژیم »خلق کرد که حتی امروز و با گذشت تقریبا نیم قرن ازساخت آن باطراوت و زنده است. فیلم‌نامه فیلم را «تروفو» و «گروئو» براساس رمانی از نویسنده محبوب تروفو، «روشه» نوشتند.

سینمای فرانسه

در قلب فیلم، «مورو» در نقش کاترین تسخیرناپذیر و شورانگیز می‌درخشد و هر حرکت و حالت زودگذر او را  دوربین پرتحرک و خارق‌العاده «کوتار» با اعجاب و تحسین می‌نگرد. در «ژول و ژیم» شاهد یکی از غریب ترین موقعیت های عاشقانه سینما هستیم.


سامورایی/le samouraï

«سامورایی» یازدهمین فیلم «ملویل» و شروعی بر شاهکار‌های او به حساب می‌آید. او پس از آن «ارتش سایه‌ها»، «دایره سرخ» و «یک پلیس» را ساخت. جف کاستلو یک مزدور حرفه ای است که با روش جنایی خاص، برای قتل صاحب کلوپ شبانه پول گرفته اما در هنگام خروج از آنجا دیده می شود. 

سینمای فرانسه

«تنهایی عمیق یک سامورایی را هیچ کس ندارد، شاید ببر جنگل‌»؛ این جمله‌ای است که مبنای فیلم «سامورایی» قرار گرفته است. چهره سرد، جدی و مصمم «آلن دلون» در «سامورایی» در کنار خوش‌تیپی و ظاهر آراسته او که خصلت ویژه سامورایی‌ها بوده است، یکی از نکات قابل ملاحظه فیلم است.


مکس و اوراق فروش ها/ max and the junkmen

«مکس و اوراق فروش ها» فیلمی کمتر دیده شده «کلود سوته» است. کارآگاه مکس در پاریس در تعقیب دسته ای دزد است که دستگیری آن ها برایش حسابی دردسرساز شده و مجبور است دست به هرکاری بزند.

سینمای فرانسه

«سوته» در این فیلم  به سمت مطالعه اخلاق انسانی در فضایی تیره و بدبینانه می رود. تصویر کاراکتر لیلی با بازی «رومی اشنایدر» در این فیلم هرگز از ذهن تماشاگران محو نخواهد شد.


زنگ تفریح/playtime

فیلم «زنگ تفریح» به کارگردانی «ژاک تاتی» است که می توان آن را شناخته شده ترین اثر او نزد منتقدین و مردم دانست.آقای اولو به پاریس می آید اما در همان بدو ورود، در میانِ یک نمایشگاه گم می شود. بعد از کش و قوس فراوان، موفق به بیرون آمدن از نمایشگاه می شود و …

سینمای فرانسه

« تاتی» در این اثر عجیب و گیج کننده ،کمدی متفاوتی خلق می‌کند. کمدی با ظاهری خشک و بی‌روح که تا حدی رقیق شده و خیلی پیچیده ولی بادوام، خلاصه تمامِ آن چیزی که سینمای او را تشکیل می دهند را جمع کرده و به کمال رسانده است.


قصاب/Le Boucher

فیلم «قصاب» یکی از آثار ارزشمند «کلودشابرول» است. این فیلم روایت داستان پوپول قصاب است که با هلن، آموزگار مدرسه در یک مجلس عروسی در روستای کوچکی آشنا می‌شود اما در آن ناحیه دخترهایی به قتل می‌رسند و ..

سینمای فرانسه

«قصاب»، تاثیر ویرانگر جنگ بر روان انسان بدون پرداختن به خود جنگ و تنها با محور قرار دادن یک کهنه سرباز سابق و تغییرش به یک قاتل زنجیره‌ای روانپریش را بازمی‌گوید.

[ad_2] منبع:برترنیها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا