سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
مجله فناوری و دانش

نهنگ‌ها مثل انسان آوازخواندن را فرامی‌گیرند

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-07-26 14:48:35Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

 

محققان استرالیایی دریافتند نهنگ‌ها برای یادگیری یک آواز، آن را قطعه‌قطعه فرا می‌گیرند؛ این شیوه‌ای است که انسان‌ها برای یادگیری آوازها از آن استفاده می‌کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از ساینس دیلی، هنگامی که محققان الگوی آواز خواندن نهنگ‌های گوژپست را مطالعه می‌کردند، شواهدی را یافتند که نشان می‌داد نهنگ‌های جوان مهارت‌های ارتباطی را با استفاده از شیوه‌ای یاد می‌گیرند که پرندگان برای یادگیری آوازخواندن و انسان‌ها برای یادگیری زبان از آن استفاده می‌کنند.

در واقع در یک جمعیت نهنگ‌ها، همگی یک آواز را می‌خوانند، اما الگوی آواز خواندن آن‌ها در طول زمان تغییر می‌کند.

محققان برای درک نحوه یادگیری نهنگ‌ها روی آوازهایی که در میانه راه کامل شدن بودند، تمرکز کردند و پس از ضبط و تحلیل آن‌ها دریافتند نهنگ‌ها برای ساختن یک آواز، قطعات مختلف آن را با یکدیگر ترکیب می‌کنند.

بر اساس این تحقیقات نهنگ‌ها زمانی به آواز خواندن یکدیگر پاسخ می‌دهند که ساختار یا نوای زیربنایی آوازهای قدیمی و جدید شبیه به یکدیگر باشد.

این شیوه یادگیری نحوه آوازخواندن، تحت عنوان «یادگیری اجتماعی» شناخته می‌شود که در آن جانوران به جای انتقال ژنتیکی رفتارها از یک نسل به نسل دیگر، آن‌ها را از یکدیگی می‌آموزند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه PNAS منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا