سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
مجله فناوری و دانش

بازگشت بازی نوستالژیک سوپرماریو با تغییراتی جدید

ماریو Mario AI، شخصیت  قارچ خور اکنون موضوع یک پروژه هوش مصنوعی بسیار جالب و البته بسی ترسناک می باشد.اگر می خواهید بدانید موضوع این پروژه چیست با به یادآوری فیلمی که اغلب دهه ی شصتی ها از آن خاطره دارند شروع می کنیم.

به گزارش کلیک، شاید فیلم مرد دویست ساله با بازی رابین ویلیامز که حکایت  یک روبات خانگی است نزدیکترین نمونه ای باشد که بتوان از روی آن برای شما مثال زد. داستان این فیلم در مورد یک ربات خانگی است که برعکس دیگر ربات ها  که کارهای یکسانی می کردند می توانست یاد بگیرد، بفهمد، حس کند و بخواهد .

هوش مصنوعی ای که معلوم نبود از کجا در حافظه ی این ربات گذاشته شده بود طوری طراحی شده بود که  ربات مزبور می توانست چیزهای جدیدی یاد بگیرد و همین باعث شده بود که این ربات دنیا را نه تنها انسان گونه بلکه فیلسوف وار ببیند و ربات ماجرای ما تا جایی پیش رفت که خواستار حقوق برابر با انسان ها شد.و آخر هم مانند پینوکیو عاقبت بخیر شد.ولی این چه ربطی به بازی ماریوی محبوب دنیای کودکی ما دارد؟!

خب شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که ماریوی قارچ خور هم دارد طوری برنامه نویسی می شود که یاد بگیرد ، متخصصان هوش مصنوعی در حال برنامه نویسی دوباره شخصیت ماریو هستند به گونه ای که او نسبت به محیط اطرافش بدون کمک گرفتن از انسان ها، از خود عکس العمل نشان دهد .مثلا از گودال ها رد شود ،هنگامی که گرسنه اش باشد سکه جمع کند، قارچ پیدا کند و گومباها را بکشد.

Nintendo-Super-Mario

کمی واضح تر و از جلوتر بیایید به این پروژه نگاهی بیندازیم. پروژه ماریو ای آی Mario AI توسط گروه مدل سازی هوشمند دانشگاه Tubingen در آلمان، ساخته شده است. محققان هدف خود را از این پروژه ساختن تکنیک های هوش مصنوعی یک سیستم کاملا هوشمند اعلام کرده اند. که بتواند در مورد محیط اطراف و شرایط مختلف تصمیم گیری کند. به دلیل محبوب بودن شخصیت ماریو ، این پروژه رو Mario AI نام گذاری کردند . این نسخه ماریو درباره خودش و محیط اطراف آگاهی دارد و حتی  به دستورات صوتی ما واکنش نشان میدهد.

یکی از عجیب ترین ویژگی های ماریو این است که می تواند یاد بگیرد. و این یادگیری درست شبیه ما انسانها از دو روش صورت می پذیرد یا از طریق اطلاعاتی که ما در اختیارش می گذاریم و یا از طریق تجربیاتی که خودش به دست می آورد. به طور مثال اگر یک بار یک گومباGoomba  ( قارچ هایی که ماریو را می کشد) ماریو را بکشند ،ماریو در دفعات آینده متوجه می شود که گومبا خطرناک بوده  و اینکه هر وقت  با یک  گومبا روبرو شود باید آن را بکشد . اگر ماریو گرسنه  شود تمام محیط اطرافش را می گردد تا سکه پیدا کند و این سیستم هوش مصنوعی می تواند تا بی نهایت گسترش پیدا کند .

مزایای ومعایب مختلف  پروژه Mario AI

اکنون که به ابعاد گسترده ی پروژه ی ماریو پی بردید شاید متوجه شوید که دنیای هوش مصنوعی با چه تحولی روبه رو خواهد شد،این هوش مصنوعی می تواند از محیط اطرافش اطلاعات جمع کند، اشتباهاتش را اصلاح کند و طلاعات ما را دریافت کند و به این فکر کنید که او یک ربات است و برعکس انسانها چیزی از حافظه ی او پاک نخواهد شد پس دگرگونی عظیمی در تمام جنبه های زندگی انسانی پیش می آید،اگر این هوش مصنوعی در بازی های کامپیوتری به کار گرفته شود بازی جنبه ی جدیدی از هیجان را به خود خواهد گرفت، بازی با شخصیت های بسیار هوشمند که بر اساس موقعیت تصمیم می گیرند پیش خواهد رفت  نه براساس یک سناریو از پیش تعریف شده از سمت طراحان بازی ها و این یعنی چالش جدیدی که در بازی های ویدئویی به وجود خواهد آمد .

ولی از یک جنبه ی دیگر به این هوش مصنوعی جدید نگاه کنید با به کار گیری این هوش مصنوعی به عنوان مغز اصلی در ربات ها، ربات ها دیگر می توانند در محیط و شرایط سخت که انسان قادر به زندگی در آن نیست به صورت هوشمند زندگی کنند، در محیطهای پزشکی کمک دستیار پزشکان باشند از کودکان و سالمندان مراقبت کنند،می توانند مشاوران سیاسی و اجتماعی و تجاری شما باشند ولی یک لحظه صبر کنید اگر اینگونه باشد و آنها هوشمند شوند پس رقیبی برای ما انسانها به شمار می آیند.

در سه دهه ی اخیر فیلم های زیادی از این دست فجایع دیده ایم که ربات های هوشمند بر علیه انسان شوریده و جنگی برای بقا ما بین این دو در گرفته است از این نمونه ها می توان از  فیلم های ترمیناتور تا ماتریکس و من یک ربات هستم تا فیلم ابر قهرمانی ۱۳ انتقام جو را نام برد.پس باید حق داد که جامعه ی بشری از ساخت این چنین هوش مصنوعی بترسد.

ولی چیزی که اکنون مشخص است این است که  قطار سریع هوش مصنوعی به سوی پیشرفت غیرقابل توقف است و فقط باید منتظر جریانات آینده باشیم تا سرانجام را ببینیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا