سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
مجله فرهنگ و هنرمجله هفتگی

«سوخیشویلی» باله ملی گرجستان؛ محبوب همه نسل‌ها

رقص بازتاب تاریخ،‌ فرهنگ و باورهای مردم یک قوم است و در گرجستان از جایگاه بالایی برخوردار است. در برنامه‌های باله ملی گرجستانموسوم به «سوخیشویلی» می‌توان رقص عامیانه و سنتی گرجی، باله کلاسیک و رقص مدرن را یکجا دید.

از عمر «باله ملی گرجستان» بیش از ۷۰ سال می‌گذرد. کمپانی رقص را نینو رمی‌شویلی و ایلیکو سوخیشویلی دو رقصنده باله در سال ۱۹۴۵ میلادی تاسیس کردند.

1280x720_cmsv2_399

«سوخیشویلی»‌ محبوب همه نسل‌ها

باله ملی گرجستان طی چندین دهه توانسته است از حوادث مختلف در کشور،‌ از نظام کمونیستی، جنگ سرد، فروپاشی شوروی و دیگر فراز و نشیبهای تاریخی در امان بماند.

محبوبیت باله ملی سوخیشولی از نسلی به نسل بعدی منتقل شده است. خانواده سوخیشویلی برای حفظ محبوبیت باله گرجی بین مردم، ب‌ویژه نسل جوان تلاش زیادی کرد.

امروز نوه‌های سوخیشویلی چراغ کمپانی رقص را روشن نگه داشته‌اند. ایلکو سوخیشویلی کارگردان هنری و طراح رقص، و خواهرش نینو سوخیشویلی مدیر و طراح لباس «باله ملی گرجستان» هستند.

نینو سوخیشویلی به یورونیوز می‌گوید:‌ «رقص گرجی بازتاب‌دهنده عادات،‌ سنت‌ها،‌ رسوم و تاریخ کشور است. رقص در سراسر گرجستان محبوب است. کشور دیگری در جهان را سراغ ندارم که رقص تا این اندازه در آن محبوب باشد.»

چرخشهای تند و سریع پای رقصنده مرد

دیوید چانیشویلی،‌ یکی از رقصنده‌های «باله ملی گرجستان»‌ است. بیش از ۸ سال است که در باله ملی سوخیشویلی می‌رقصد، او روزانه ۶ ساعت تمرین می‌کند و معتقد است می‌تواند روی صحنه پرواز کند.

نینو سوخیشویلی می‌گوید:‌‌ «ویژگی رقص گرجی این است که رقصنده مرد روی انگشت شست پا می‌رقصد. اما داخل کفش چیزی وجود ندارد. شبیه کفشهای حرفه ای باله نیست که برای رقصیدن روی نوک انگشتان پنجه طراحی شده است. این کفش از جنس چرم نازک است و با این کفش رقصیدن روی پنجه پا خیلی سخت است.»

چرخشهای تند و سریع و حرکات ریز پای رقصنده‌های مرد در باله سوخیشویلی مسحور کننده است. آموختن رقص گرجی و تکنیکهای آن نیاز به تمرینهای زیادی دارد.

رقص در فرهنگ گرجی از جایگاه بالایی برخوردار است و انواع مختلف دارد. رقص‌های گرجی یا سولو (تک‌نفره) است یا دوئت و یا گروهی. خاستگاه برخی از این رقصها مناطق کوهستانی و بیانگر دلیری، جوانمردی و استقامت، شجاعت مردم کوهستان است.

باله گرجی یکی از عناصر کلیدی کشور و بازتاب ‌دهنده عادت و رسوم مناطق مختلف کشور است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا