سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار بین المللپیشخوان اروپا

ماکرون از دید فرانسوی‌ها؛ جوانی کم‌تجربه و مغرور

تصوری که فرانسوی‌ها از رئیس جمهوری خود دارند یک جوان «کم‌تجربه» و «مغرور» است.

مؤسسه نظرسنجی ایفوپ (IFOP) فرانسه از یک جامعه آماری معیّن از شهروندان این کشور خواسته است تا واژه‌هایی را که با شنیدن نام امانوئل ماکرون به ذهن‌شان می‌رسد بیان کنند. نتیجه این نظرسنجی که روز سه‌شنبه ۱۷ مهر منتشر شد، نشان می‌دهد که بیشتر مردم فرانسه رئیس جمهوری خود را با واژه‌های «جوان»، «مغرور» و «بی‌خبر از جامعه» توصیف می‌کنند.

مؤسسه ایفوپ می‌گوید برای اجتناب از خط‌ دهی به افراد مورد پرسش در جریان نظرسنجی، گزینه‌های متعدد مطرح نکرده و تنها از آنها خواسته تا نخستین کلماتی را که با شنیدن نام ماکرون به ذهن‌شان می‌رسد بگویند. برای همین هم نتایج به دست آمده و تشابه واژگان گفته شده برای کارشناسان جالب بوده است.

محبوبیت امانوئل ماکرون در ماه‌های اخیر به دلایل مختلف دچار افت بسیاری شده بود. مهم‌ترین این دلایل، ماجرای کتک خوردن دو جوان معترض از دستیار نزدیک رئیس جمهوری به نام الکساندر بنالا در جریان تظاهرات روز کارگر در ۱۱ اردبیهشت گذشته بود.

123

استعفای سه وزیر کابینه ماکرون در هفته‌های اخیر نیز مزید بر علت کاهش محبوبیت او شده و کابینه‌اش را به مرز بحران نزدیک کرده است. آخرین و مهم‌ترین مورد استعفا در کابینه کنونی فرانسه، انصراف ژرار کلمب، وزیر کشور بوده است. گفته می‌شود هدف آقای کلمب بازگشت به سمت قبلی خودش یعنی شهردار لیون است، تحلیلی که با توجه به استعفای ژرژ کپنکیان از شهرداری لیون، واقعی به نظر می‌رسد.

با این همه نتایج یک نظرسنجی دیگر نشان می‌دهد محبوبیت آقای ماکرون در ابتدای پائیز با ۴ درجه افزایش به ۳۳ درصد رسیده است.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که ۶۹ درصد مردم فرانسه این فرضیه را که ماجرای استعفای ژرار کلمب پوششی برای تحت‌الشعاع قرار دادن ماجرای الکساندر بنالا و تطهیر ماکرون در این ماجراست، پذیرفته‌اند.

دوره ریاست جمهوری امانوئل ماکرون از ماه مه ۲۰۱۷ آغاز شده و تا سال ۲۰۲۲ ادامه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا