سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخباراخبار اقتصادی

عمده وسایل بازی‌ مهدها و پارک‌ها غیراستاندارد است/ یک فوتی در شهربازی‌

9-1004-th3

معاون اجرایی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران با اشاره به اینکه عمده تجهیزات بازی در پارک‌های بازی و مهدکودک‌ها استاندارد نیستند، اظهار کرد: اخذ گواهینامه استاندارد برای تجهیزات در شهرهای بازی باید مدنظر قرار گیرد.

 سعید تاجیک با اشاره به اینکه ۱۱ سال از موضوع استانداردسازی وسایل و تجهیزات موجود در شهربازی‌ها می‌گذرد، اظهار کرد: ما به عنوان حوزه اجرایی سازمان ملی استاندارد تدوین استانداردها را در این بخش و در چهار حوزه تجهیزات شهر بازی، تجهیزات پارک‌های بازی، تجهیزات آب و تجهیزات بادی مدنظر قرار داده‌ایم و تایید صلاحیت داریم تا بازدهی تجهیزات شهربازی‌ها را در سراسر کشور داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ۳۰۰۰ شهربازی در اسکله‌های مختلف در کشور وجود دارد، اظهار کرد: این شهربازی‌ها در دسته‌های مختلف هستند و هر کدام چالش‌ها و استانداردهای مربوط به خود را دارند اما در مجموع ایمنی سرنشین در فضاهای مذکور یکی از جدی‌ترین مباحثی است که باید به آن توجه شود؛ به طور مثال شهربازی‌هایی که در محیط مسقف قرار دارند، باید سازه ساختمان‌شان مورد بررسی قرار گرفته و ایمنی‌های لازم در ارتباط با اشتعال را داشته باشند. همچنین پارک‌های آبی باید به تایید نجات غریق برسند و کیفیت آب نیز باید مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد باشد.

معاون اجرایی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در ادامه با بیان اینکه علاوه بر بازرسی‌ها در شهربازی‌ها آموزش اپراتورهای فعال در این اماکن مدنظر قرار می‌گیرد، گفت: یکی از الزاماتی که سازمان ملی استاندارد به آن توجه دارد، گواهینامه بهره‌برداری است و تجهیزات باید گواهینامه‌های لازم را در ارتباط با استاندارد اخذ کنند.

تاجیک با اشاره به اینکه شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد عضو انجمن بین‌المللی شهربازی‌هاست و تمام حوادثی که در دنیا شکل می‌گیرد، در این انجمن به اشتراک گذاشته می‌شود و یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد این است که مردم ایمنی خود را در استفاده از تجهیزات رعایت نمی‌کنند. علاوه بر این ممکن است تجهیزات محدودی در شهربازی‌ها وجود داشته باشد که گواهینامه‌های لازم را نداشته باشند و مردم باید به این مسئله توجه کنند.

وی همچنین در مورد تجهیزات بازی در مهدهای کودک اشاره کرد: سربخش مهدهای کودک متولی سازمان بهزیستی است و بارها و بارها مکاتبه و پیگیری لازم توسط سازمان ملی استاندارد انجام شده تا مهدهای کودک در سراسر کشور به فضای استاندارد برسند اما شاید کیفیت کافی در این امر توسط سازمان بهزیستی وجود ندارد و باید قطعا این مسئله را در دستور کار قرار دهند.

معاون اجرایی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در پاسخ به حوادث منجر به فوت در شهرهای بازی طی سال ۹۵ اظهار کرد: در سال جاری تنها یک مورد فوتی در یکی از شهرهای بازی برازجان رقم خورد که آن هم مربوط به شهربازی بود که پلمب شده بود و سوءاستفاده‌ای در این راستا صورت گرفت. جدای از این باید به حوادث جرحی در شهرهای بازی اشاره کرد که ثبت یا گزارش نمی‌شود اما میزان آنها بالاست.

تاجیک همچنین در خصوص استانداردهای تجهیزات بازی در پارک‌ها بیان کرد: عمده تجهیزات در پارک‌های بازی از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و شهرداری‌ها باید در این زمینه جدیت بیشتری به خرج دهند. این تجهیزات به منظور رفاه حال مردم در پارک‌ها ایجاد شده و شهرداری‌ها باید به صورت جدی در خصوص رعایت استانداردهای این تجهیزات اقدام کنند.

وی همچنین در پاسخ به اینکه نگرانی‌هایی توسط مردم در خصوص واردات تجهیزات بازی دسته دوم که ایمنی‌های لازم را ندارند، به کشور وجود دارند، تصریح کرد: در این زمینه تست‌هایی در مبدا و گمرک صورت می‌گیرد و به هیچ وجه اجازه ورود تجهیزات دسته دوم داده نمی‌شود. علاوه بر این بازرسی‌ها به صورت سه ماهه از تجهیزات در شهربازی‌ها مدنظر قرار می‌گیرد اما بیشترین ضعف در بخش پارک‌های بازی و مهدکودک‌ها وجود دارد. ما از سال ۱۳۸۲ شروع استانداردسازی تجهیزات بازی در شهرهای بازی مختلف کرده‌ایم و بخش زیادی از این اماکن استاندارد هستند و مردم می‌توانند با خیال راحت از این تجهیزات استفاده کنند.

همچنین پرویز درویش- مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالا و خدمات- با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۲ هزار وسیله بازی در شهربازی‌ها و ۲۶ هزار وسیله در پارک‌های بازی وجود دارد، خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته هیچ تجهیز استانداردشده‌ای حادثه نیافریده و حوادثی نیز رخ داده که محدود بوده‌اند. به طور مثال تنها یک حادثه در برازجان منجر به فوت شده که آن هم به دلیل سوء استفاده از پملب این مکان بوده است. همچنین حادثه جرحی مختصری در رفسنجان داشتیم که مربوط به یک سازه بادی بود.

پیش از سه سال قبل حوادثی نیز منجر به فوت استفاده‌کنندگان شده اما در حال حاضر شرایط تغییر کرده و در مجموع ۳۰ هزار ساعت دوره آموزشی در این بخش در کشور برگزار شده است.

درویش با اشاره به اینکه سامانه موجود در رابطه با فعالیت تولیدکنندگان به گونه‌ای است که نمی‌توانند بدون مجوز بهره‌برداری را در زمینه تجهیزات بازی داشته باشند، گفت: ۲۲ استاندارد ملی در این بخش تدوین شده، ۱۷۰ نوع تجهیزات تحت پوشش قرار دارد و ۳۹۰ تولید کننده و وارد کننده تحت پوشش هستند که ۴۰ مورد از آنها پروانه استاندارد را کسب کردند.

مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالا و خدمات همچنین در خصوص وضعیت تجهیزات در پارک‌های بازی یادآور شد: ۲۶ هزار پارک بازی در سراسر کشور وجود دارد و با همکاری سازمان ملی استاندارد و سازمان شهرداری‌های وزارت کشور و نیز شهرداران هر شهر سعی بر این است تا استانداردسازی‌های لازم در مورد تجهیزات این پارک‌ها مدنظر قرار گیرد و بخش زیادی نیز از این تجهیزات بدون استاندارد برچیده شده‌اند. علاوه بر این در سال جاری در حوزه تجهیزات تفریحی و بازی در پارک‌های بازی حادثه‌ای نداشته‌ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا