سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخباراخبار سیاسی

گلایه انتخاباتی سفیر ایران در انگلیس

1438600982689_Mona Hoobehfekr-1-th3

حمید بعیدی‌نژاد ، در یادداشتی با اشاره به ثبت نام برخی از افراد فاقد شرایط در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نوشت :فکر نمی‌کنم در جهان امروز کشور دیگری مثل ایران باشد که عرصه ثبت‌نام برای ریاست جمهوری بعنوان عالیترین مسؤولیت اجرایی کشور در آن تا این حد تنزل یافته باشد.

 متن  یادداشت سفیر ایران در انگلیس به شرح زیر است :

در این روزها عرصه ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری متاسفانه به عرصه مضحکه و خنده و طنز های تلخ و ناراحت کننده ای تبدیل شده است. مردی که کودک خود را برای ثبت نام آورده، خانواده ای که پدر و مادر بهمراهی دو فرزندشان بطور جمعی برای ثبت نام آمده اند، مرد میانسالی که تحصیلاتی در سطح چهار ابتدایی دارد و میگوید فقط برای خنده آمده‌ام، جوانی که با کمترین سطح تحصیلات از دادن یارانه سالانه صد هزار دلاری برای مبارزه با فقر سخن میگوید، خانم طراح لباسی که شهرت خود را عاملی قوی در جلب آراء میداند، استاد کار بنایی که قصد دارد کار مملکت را مانند کار گچ کاری تمیز و مرتب کند و مردی که مثلا با انگلیسی صحبت کردن خود با تمسخر به دوربین‌ها لبخند می‌زند. اما این‌ها همه در این پیام سهیم هستند که؛ آماده اند روش ثبت نام برای ریاست جمهوری را به سخره بگیرند و با چهره‌سازی‌های عجیب و خاص خودشان در جلوی دوربین‌ها، خود و مردم سیاست زده را با طرح طنزگونه مسائل مهم کشور به خنده درآورند. و جالب اینجاست که همه هم تاکید می کنند که میدانند که صلاحیت آن‌ها تایید نخواهد شد.

بله درست است که هیچکس این افراد را جدّی نمی‌گیرد اما بی‌شک این صحنه‌ها در سطح‌شأن و شؤونات کشور بزرگ ما نیست. فکر نمی‌کنم در جهان امروز کشور دیگری مثل ایران باشد که عرصه ثبت نام برای ریاست جمهوری بعنوان عالیترین مسؤولیت اجرایی کشور در آن تا این حد تنزل یافته باشد. تا بحال حدود بیش از سیصد نفر برای ثبت نام آمده اند که جز تعداد اندکی از آن‌ها، خود نیز کمترین جدیتی در این اقدام ندارند.
این در حالی است که عرصه ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری در هر کشوری، عالیترین صحنه ی معرفی سیاستمدارانی باعلم و تجربه برای فراهم آوردن تضارب اندیشه ها و ارائه بهترین برنامه ها برای اداره بهتر کشور در یک نظام سیاسی است و انتظار هم اینست که نامزدهای ریاست جمهوری علیرغم تفاوت دیدگاههای خود نسبت به اولویتهای کشور، با ثبت نام در این انتخابات حضور یک برنامه جدی و موثر را به معرض تصمیم مردم بگذارند.

خُب، امسال هم گذشت اما بنظر نمی رسد که روشی که برای ثبت نام کاندیداها اعمال میشود مناسب شأن و شخصیت جهانی کشور ما باشد. فکر هم نمی کنم قانونگذار قانون اساسی کشورمان نیز از عبارت اینکه ریاست جمهوری باید از رجال سیاسی و مذهبی کشور باشد، چنین عرصه ای را در تصور داشته است. بنده اطمینان دارم که وزارت محترم کشور و مسؤولین اجرایی برگزاری انتخابات بیش از همه در این روزها در ناراحتی هستند. آنها مانند عرصه ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی نیاز به قوانینی دارند که حد و حدود ثبت نام کنندگان را مشخص تر تعریف نماید تا این ساز و کار مانع شود که صحنه ثبت نام انتخابات نامزدهای ریاست جمهوری به چنین سطحی تنزل نماید.

حتی قانون به خیلی از این افراد که برای ثبت نام ریاست جمهوری مراجعه می کنند حاضر نیست گواهینامه رانندگی بدهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا