سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخباراخبار اجتماعی

کاهش صف نیازمندان مسکن/ ساخت و تعمیر 77 هزار مسکن کمیته امدادی

57450854

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: بر اساس آخرین آمار موجود از یک میلیون و 600 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد حدود 10 درصد در شهر و روستا فاقد مسکن هستند. این در حالیست که حدود 350 هزار واحد مسکونی مددجویان تحت پوشش نیز نیازمند مقاوم سازی و بهسازی است.

ابراهیم بازیان  عنوان کرد: با توجه به جهت گیری‌های تحولی در حوزه مسکن، ارائه خدمات مسکن به نیازمندان در صدر اولویت‌های کمیته امداد قرار گرفته است.

وی در ادامه با بیان آنکه در نظر داریم طی برنامه‌ای سه تا پنج ساله با یک سرعت قابل توجه در یک وسعت گسترده در سطح شهر و روستا، مناطق محروم و همچنین مناطق مرزی در کوتاه‌ترین زمان به نیازمندان این خدمت را ارائه دهیم گفت: بر این اساس در سال 95 حدود چهار هزار میلیارد ریال اعتبار را در حوزه مسکن برنامه ریزی کردیم و طی سال 95 شاهد پیشرفت درخور و قابل توجه این برنامه بودیم.

بازیان در ادامه با بیان آنکه اعتبارات پیش بینی شده از سه ردیف دولتی، منابع اختصاصی کمیته امداد و تعهدات استان‌ها که عمدتا از محل صدقات مردمی هستند، تامین می‌شود گفت: تا پایان 11 ماهه سال گذشته، 94 درصد بخش اعتبارات دولتی در حوزه مسکن تخصیص داده شد. این در حالیست که حدود 32 درصد منابع اختصاصی کمیته امداد نیز تحقق پیدا کرد و حدود 74 درصد منابع استانی نیز تخصیص داده شدند.

وی افزود:به طورکلی از 4000 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده حوزه مسکن در 11 ماهه سال 95 به طور متوسط بیش از 75 درصد محقق و مورد تخصیص و هزینه واقع شد.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد  افزود: در 11 ماهه سال 95 حدود 17 هزار واحد مسکن شهری و روستایی به مرحله تحویل و بهره برداری رسید. این در حالیست که حدود 35 هزار مورد دخالت عمرانی در مسکن‌های خودمالکیتی مددجویان در شهر و روستا نیز داشتیم که تعمیرات جزئی و یا کلی ، بعضا خدمات گازکشی و … نیز در آنها صورت گرفته است.

بازیان  تصریح کرد: به طور متوسط در سال 95 نزدیک به 60 هزار دخالت عمرانی داشتیم که در مقایسه با سال های قبل به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: جهت گیری کمیته امداد در بحث احداث مسکن، به سمت ساخت مسکن روستایی در مناطق محروم بوده و در شهرها نیز عمدتا خرید از مسکن‌های مهر فاقد متقاضی یا بعضا مسکن هایی که با مشارکت خود مددجو، خیرین و مساعدت کمیته امداد انجام شده بود،حرکت کردیم.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد  ادامه داد: یکی از جهت گیری‌های حوزه مسکن کمیته امداد در سال 95 توجه به پروژه‌های نیمه تمام قبل از سال 94 و سال 94 بود که به این ترتیب نزدیک به 9000 واحد نیمه تمام را که از سال 94 و قبل از آن نیمه تمام مانده بودند در 95 تکمیل و به بهره برداری رساندیم.

بازیان همچنین عنوان کرد: با وجود  توجه خاص کمیته امداد به موضوع خدمت مسکن، سال 96 را سال «تحول در حوزه خدمت رسانی» به لحاظ ارائه خدمات مسکن نیازمندان در کمیته امداد نامگذاری کردیم و پیش بینی ما این است که سال 96 عملکرد حوزه مسکن این نهاد حمایتی به بیش از دو برابر عملکرد سال 95 برسد.

وی تاکید کرد: این مهم امکان پذیر نیست مگر با تحقق پیش بینی‌های مقرر شده، این در حالیست که در کمیته امداد تامین مسکن نیازمندان را فرا امدادی می‌بینیم، به این معنا که معتقدیم صرفا از طریق منابع و اعتبارات کمیته امداد نمی‌توانیم مسکن نیازمندان را تامین کنیم.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد  تصریح کرد: به همین دلیل ضرورت توجه مسئولین شهر و روستا از جمله دهیاری‌ها، شهرداری‌ها، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و … به لحاظ تخصیص زمین، امکان انشعابات و خدمات و همچنین توجه خیرین برای حل مشکل مسکن نیازمندان بسیار ضروری است.

بازیان  ادامه داد: از نظر ما امروز مسکن به عنوان اولویت‌دار ترین نیاز نیازمندان بوده که می‌تواند خیرین را به پیشگامی و تاثیرگذاری بیشتر در این حوزه دعوت کند؛به همین دلیل کمیته امداد با آغوش باز از نیت خیر و اراده خیرین در حوزه ساخت مسکن استقبال می‌کند.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد  افزود: معتقدیم سال 96 سال شکوفایی اقدامات خیرین در حوزه مسکن مددجویی خواهد بود و در این بین تغییر سیاست کمیته امداد در حوزه مسکن که همان رویکرد « اسکان به جای مسکن» به معنای استفاده از شیوه‌های مختلف در تامین مسکن نیازمندان است، بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

بازیان در ادامه به مسکن اجتماعی که طرح دولت تدبیر و امید است نیز اشاره کرد و گفت: مسکن اجتماعی که از طرح‌های مهم دولت تدبیر و امید در حوزه تامین مسکن نیازمندان است که شامل دهک‌های درآمدی پایین می‌شود و  از این ظرفیت می‌توان به خوبی استفاده کرد و مصمم هستیم از این طریق بتوانیم صف نیازمندان مسکن را کاهش دهیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: هزینه تامین مسکن در کشور ما در دهک‌های متوسط جامعه 30 الی 50 درصد هزینه‌های خانوار را تشکیل داده، این در حالیست که در خانواده‌های کم درآمد بیش از 50 درصد درآمد خانوار را تشکیل می‌دهد. به این ترتیب با ارائه خدمت مسکن باعث کاهش هزینه‌های خانوار شده و در عین حال با ایجاد اشتغال می‌توان شاهد افزایش درآمد خانوارهای کم درآمد باشیم؛ به این ترتیب قرار گرفتن خدمت مسکن در کنار خدمت اشتغال می‌تواند محرک و مشوق در امر توانمندسازی و به نوعی مکمل همه وجوه توانمندسازی مددجویان تلقی شود.
مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد  همچنین خاطرنشان کرد: در بودجه سال 96 قصد داریم توجه بیشتری به تعمیرات در مناطق روستایی، محروم، مرزی و شهرهای کمتر از 100 هزار نفر جمعیت داشته باشیم.

بازیان در ادامه با بیان آنکه هر چقدر استان‌ها محروم‌تر تعداد نیازمندان به مسکن در آنها بیشتر می‌شود افزود: 60 درصد از مددجویان کمیته امداد در مناطق محروم کشور (6 استان محروم کشور) ساکن هستند، استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، سیستان و بلوچستان، هرمزگان (منطقه بشاگرد)، بخش‌هایی از استان بوشهر، بخش‌هایی از استان خوزستان و جنوب کرمان استان‌هایی هستند که شاخص‌های برخورداری آنها کم بوده و در اولویت خدمات امداد به ویژه تامین مسکن قرار دارد.

وی در خصوص بودجه حوزه مسکن کمیته امداد در سال 96 نیز گفت: پیش بینی اولیه ما آن است که حدود 750 میلیارد تومان (7500 میلیارد ریال) در سال 96 به حوزه مسکن اختصاص داده شود؛ این در حالیست که در سال 95 بودجه این حوزه 400 میلیارد تومان (4000 میلیارد ریال) بوده است که در صورت تحقق بودجه 750 میلیارد تومانی در سال 96 شاهد رشد بیش از 1.9 برابر خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا