سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
پیشخوان اروپاسبک زندگیمجله پزشکی و سلامت

تفاوت های بین کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید.

غده تیروئید عضوی پروانه ایی شکل است که هورمون تولید می کند. دو مورد از این هورمون ها ، تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) ، متابولیسم شما را تنظیم می کنند ، به قلب ، مغز و سایر اعضای بدن کمک می کنند و تقریباً بر روی همه سلولهای بدن تأثیر اصلی دارند.

تیروئید توسط غده هیپوفیز در مغز تنظیم می شود. این غده با تولید هورمونی به نام هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)  ، T3 و T4 بیشتری تولید کند. هنگامی که هر قسمت از این سیستم آسیب دیده و یا عملکرد نادرستی داشته باشد ، تیروئید می تواند T3 و T4 بسیار کم یا بیش از حد تولید کند. این می تواند علائم گسترده ای در بدن ایجاد کند.

وقتی تیروئید کم کاری دارید و هورمون کمی تولید می کند ، کم کاری تیروئید دارید. از طرف دیگر ، وقتی تیروئید بیش از حد فعال هست و بیش از حد هورمون تولید می کند ، دچار پرکاری تیروئید می شوید. علل ، علائم و روش های درمانی بین این دو اختلال تیروئید متفاوت است.

علل احتمالی کم کاری تیروئید عبارتند از:
بیماری خود ایمنی: این شامل بیماری هاشیموتو و تیروئیدیت آتروفیک است. آنها شایع ترین دلایل تیروئید کم فعال هستند . 

عمل جراحی برای برداشتن: گاهی اوقات تمام یا بخشی از غده تیروئید به عنوان درمانی برای سرطان تیروئید ، گره های تیروئید یا بیماری گریوز برداشته می شود.

پرتودرمانی: این روش درمانی برای سرطان های خاص ، بیماری گریوز و گره های تیروئید می تواند به غده تیروئید آسیب برساند و عملکرد آن را مختل کند.

مشکل مادرزادی: به ندرت ، نوزادی با غده تیروئید جزئی یا از دست رفته یا سایر ناهنجاری هایی که عملکرد تیروئید را مختل می کند ، متولد می شود.

تیروئیدیت: این التهاب تیروئید است که در اثر عفونت ویروسی یا تیروئیدیت آتروفیک ایجاد می شود.

داروهای خاص: در افرادی که استعداد ژنتیکی دارند ، داروهایی که ممکن است باعث کم کاری تیروئید شوند عبارتند از: کوردارون یا پاکرون (آمیودارون) ، اسکالیت یا لیتوبید (لیتیوم) ، اینترون A یا روفرون-آ (اینترفرون α) ، پرولوکین (آلدسلوکین یا اینترلوکین -2).

سطح غیر طبیعی ید: ید یکی از اجزای مهم هورمون های تیروئید است ، بنابراین اگر بدن شما به اندازه کافی از غذاهایی که می خورید ید دریافت نکند ، نمی تواند هورمون های تیروئید را متعادل نگه دارد.

آسیب غده هیپوفیز: اگر در اثر تومور ، پرتودرمانی یا جراحی آسیب ببیند ، ممکن است کنترل غده هیپوفیز بر تیروئید مختل شده و منجر به کمبود هورمون های تیروئید شود.

اختلالات نادر: این موارد شامل آمیلوئیدوز ، سارکوئیدوز و هموکروماتوز است. هرکدام موادی را در تیروئید رسوب می دهد که نباید وجود داشته باشد و در نتیجه می تواند عملکرد آن را مختل کند.

پرکاری تیروئید باعث عوامل زیر می شود:

بیماری خود ایمنی: بیماری گریوز بیش از 70 درصد موارد تیروئید بیش فعال را پشت سر می گذارد. آسیب به تیروئید توسط آنتی بادی هایی ایجاد می شود که به طور مزمن تیروئید را فعال می کنند و منجر به تولید بیش از حد هورمون می شوند.

گره ها: رشد غیر طبیعی بافت های تیروئید می تواند منجر به ترشح بیش از حد هورمون شود.

تیروئیدیت: هنگامی که تیروئیدیت برای اولین بار فعال میشود ، می تواند باعث شود که تیروئید تمام هورمون های تولید شده را آزاد کند و منجر به پرکاری تیروئید موقتی شود. پس از آن ، سطح به محدوده کم کاری تیروئید کاهش می یابد.

درمان کنترل نشده: اگر بیش از حد داروی هورمون تیروئید را برای کم کاری تیروئید مصرف می کنید ، می تواند منجر به پرکاری تیروئید شود.

سطح غیر طبیعی ید: اگر کمبود ید دارید و ناگهان میزان مصرف ید را افزایش می دهید ، ممکن است دچار پرکاری تیروئید موقتی شوید در حالی که بدن شما با تغییرات سازگار است.

علائم کم کاری تیروئید:
از آنجا که هورمونهای تیروئید متابولیسم شما را تنظیم می کنند ، داشتن تیروئید کم کار روند بدن را کند می کند ، و این باعث ایجاد علائم زیادی می شود. شما ممکن است احساس خستگی و سستی کنید ، ضربان قلب شما پایین می آید ، حتی در هنگام گرم بودن افراد در اطراف شما احساس سرما می کنید و وزن شما افزایش می یابد. همچنین با ورزش کردن زود خسته می شوید. تغییر در هضم غذا منجر به یبوست می شود.
جریان خون ، احتباس آب و جایگزینی سلول ممکن است کاهش یابد و بر سلامت پوست ، مو و ناخن تأثیر بگذارد. صورت و دستان شما ممکن است پف کند. همچنین ممکن است احساس سردرگمی کرده و تمرکز برای شما دشوار باشد و باعث ایجاد مه مغزی شوید.

ممکن است بارداری سخت شود و خطر سقط جنین برای افراد مبتلا به تیروئید کم کار بیشتر است. پریود شما ممکن است نامنظم باشد. درمان های باروری ممکن است بی اثر باشند . کم کاری تیروئید همچنین می تواند باعث اختلال در نعوظ ، مشکل در انزال و کاهش میل جنسی شود.

علائم پرکاری تیروئید:
هنگامی که تیروئید بیش از حد فعال است ، بدن و روند آن سرعت می گیرد. بسیاری از علائم در مقابل علائم کم کاری تیروئید هستند ، مانند احساس گرما از آنچه در محیط معمولی است.

قلب شما ممکن است با ریتم های نامنظم بتپد. ممکن است فشار خون بالا داشته باشید. افزایش جریان خون در سلول ها می تواند پوست شما را به طور غیرمعمولی صاف کرده و ناخن های شما را نرم کند. با سرعت بخشیدن به سیستم هضم غذا ممکن است منجر به جذب ضعیف برخی از مواد مغذی شود. در نهایت می توانید با اسهال یا مدفوع مدفوع مواجه شوید.

در ابتدا ، این می تواند انرژی اضافی به شما بدهد. با این حال ، عمر آن کوتاه است. بدن شما برای حفظ این سرعت سریع نیست ، بنابراین در نهایت خسته خواهید شد.
عوارض کم کاری تیروئید
اگر کم کاری تیروئید درمان نشده یا تحت درمان نماند ، ممکن است منجر به برخی عوارض ناخوشایند شود:

گواتر : بزرگ شدن غده تیروئید ممکن است به صورت یک توده در گلو احساس شود. ممکن است گواترهای بزرگ حساس و متورم باشند و پوشیدن  شال گردن و روسری ناخوشایند باشد. در موارد نادر ، گواتر می تواند بلع یا تنفس را دشوار کند.

مشکلات بارداری: نامنظم بودن دوره های قاعدگی می تواند منجر به ناباروری شود. علاوه بر این ، کم کاری تیروئید خطر سقط جنین ، جدا شدن جفت ، زایمان زودرس و مرگ جنین را افزایش می دهد.

نوروپاتی محیطی: آسیب اعصاب ، به طور بالقوه ناشی از احتباس مایعات و تورم ، منجر به بی حسی ، احساس سوزن سوزن شدن ، ضعف و حساسیت بیش از حد به لمس یا دما می شود.

کم خونی: کمبود هورمون تیروئید در تولید سلول های قرمز خون مغز استخوان اختلال ایجاد می کند و منجر به کم خونی می شود. علائم این بیماری شامل خستگی ، رنگ پریدگی پوست ، ضربان قلب سریع یا نامنظم ، احساس ضعف و تنگی نفس است.

کلسترول بالا: بدن شما قادر به پردازش مناسب کلسترول نیست ، که می تواند باعث سطح بالای LDL و کلسترول کل شود.

بیماری عضلانی: درد و سفتی عضلات ، احتمالاً همراه با ضعف عضلانی ، می تواند تأثیر زیادی بر عملکرد و زندگی روزمره شما داشته باشد.
کما Myxedema: این یک نتیجه نادر و بالقوه کشنده از کم کاری تیروئید شدید است که در اثر عفونت ، مشکلات قلبی یا سایر عوامل استرس زای جسمی ایجاد می شود. علائم شامل دمای پایین بدن و فشار خون ، ضربان قلب کند و بی پاسخ بودن به دلیل عملکرد ضعیف اندام های متعدد است.

عوارض پرکاری تیروئید

گواتر: همانند کم کاری تیروئید ، گواتر باعث ایجاد توده ای در گلو می شود ، ممکن است دردناک باشد و بلع یا تنفس را مختل کند.
مشکلات حاملگی: پرکاری تیروئید متوسط ​​تا شدید می تواند منجر به پره اکلامپسی ، زایمان زودرس ، نوزادان کوچک ، تولد نوزاد مرده و احتمالاً نقایص مادرزادی شود.
پرکاری تیروئید نوزادی: هنگامی که فرد بارداری به بیماری گریوز مبتلا باشد  ، ممکن است نوزاد او با پرکاری تیروئید متولد شود و یا حتی قبل از تولد به آن مبتلا شود. این می تواند باعث وزن کم هنگام تولد ، سرهای کوچک غیرمعمول ، ضربان قلب سریع ، تحریک پذیری ، خواب ناچیز و به ندرت تجمع مایع خطرناک (هیدروپس جنین) شود.
پوکی استخوان: ضعف استخوان ها شما را مستعد شکستگی می کند.
فیبریلاسیون دهلیزی: این ریتم غیر طبیعی قلب می تواند منجر به نارسایی قلبی یا سکته شود.
طوفان تیروئید: این شرایط نادر اما بالقوه کشنده می تواند با ترکیبی از پرکاری تیروئید درمان نشده و عفونت ، جراحی یا ضربه ایجاد شود. این شامل ضربان قلب بسیار سریع ، تب شدید ، تحریک ، اسهال ، هذیان و احتمالاً کاهش هوشیاری است.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا