سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار اجتماعی

سود همه سهامداران شستا تضمین و به آنها پرداخت می‌شود

[ad_1]

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بر اساس تصمیمی که برای تقسیم سود سهام شستا در مجمع گرفته خواهد شد سود همه سهامداران به ویژه سهامداران خرد، تضمین شده و به آنها پرداخت می شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت الله میرزایی توضیح داد: بازنشستگان از تاب آوری و آستانه تحمل پایینی برخوردارند و در مقابل نوسانات اقتصادی آسیب پذیرند و امروز پرداخت به موقع و بی کم و کاست حقوق و مستمری آنان اولویتی جدی و غیرقابل اغماض است.

وی افزود: با همه محدودیت هایی که سازمان تامین اجتماعی در شرایط کاهش درآمد ناشی از کرونا با آن روبرو بوده ، تا کنون حقوق بازنشستگان را به موقع و بر اساس جدول زمان بندی پرداخت کرده است.

میرزایی با بیان اینکه شستا، بخش مهمی از ذخایر مالی بازنشستگان و سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی است افزود: این سازمان حدود ۵درصد از منابع مالی خود را از محل سود حاصل از شستا تامین می کند، اگر چه این رقم در بودجه ۲۷۰ هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی رقم بالایی نیست اما در جلوگیری از تاخیر و یا نوسان، بسیار تعیین کننده است.

معاون امور اقتصادی ادامه داد: بر اساس توافق مکتوبی که سازمان تامین اجتماعی با مدیرعامل سابق و هیات مدیره شستا داشته، مقرر بوده که ۱۴ هزار میلیارد تومان از محل سود سالیانه در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد و همین طور قرار بوده از تیر ماه به طور مستمر ماهی ۲۲۰۰ میلیارد تومان به سازمان پرداخت کند.

میرزایی در ادامه با بیان این که این سود به صورت علی الحساب به سازمان پرداخت می شود، بیان کرد:  بعد از برگزاری مجمع عمومی سالیانه در هفته های آینده و قطعی شدن سود سالیانه،در نهایت بر اساس تصمیم مجمع، سود بین همه سهامداران عمده و خرد تقسیم می شود.

وی تاکید کرد: حدود ۹۰ درصد از سهام شستا متعلق به تامین اجتماعی است و با برآورد سود عملیاتی حدود ۲۷ هزار میلیارد تومانی در سال ۹۹  می توان گفت حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان سهم سود سهام سازمان تامین اجتماعی از سود سال ۹۹  شستا خواهد بود، علاوه بر این به طور مستمر مطالبات شستا از سازمان تامین اجتماعی با واگذاری دارائی هائی چون سود سهام شرکت ها یا املاک تسویه شده است.

وی تاکید کرد: جلوگیری یا هر نوع اخلالی در انجام تعهدات شستا به بازنشستگان، با وجود اضطراری که برای پرداخت حقوق آنان وجود دارد، هم از حیث آثار روانی در سطح خانواده بزرگ بازنشستگان و هم از حیث اجتماعی به هیچ وجه قابل تحمل و مدارا نیست. 

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: مدیر سابق شستا از انجام تعهدی که خود امضا کرده بود سر باز زد و با رفتار غیرحرفه ای و بدون پاسخ گذاشتن پیگیری های مستمری که از تیرماه گذشته سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار انجام دادند، سطح و دامنه نگرانی ها برای پرداخت حقوق بازنشستگان را افزایش داد.

میرزایی تصریح کرد: متاسفانه عدم پاسخگویی به پیگیری ها، تماس ها و عدم شرکت در جلسات تصمیم گیری برای این مهم،راهی جز برکناری از سوی هیات مدیره باقی نگذاشت و تردیدی ندارم که حذف یک عضو در مجموعه ای که به اخلاق مداری و کار حرفه ای شهره است تصمیمی ناگزیر بوده است.

وی با تاکید بر ضرورت رفتار مدبرانه، غیرهیجانی و اخلاق مدار گفت، شرایط کنونی کشور تاب کوچکترین نگرانی یا اخلال در زندگی گروه های آسیب پذیری چون بازنشستگان عزیز را ندارد.

وی با طرح  این پرسش  که چرا برخی مدیران پایین دست با غیر حرفه ای ترین روش در فصول خاص تغییر رفتار می دهند، سازمان بالادست خود را گم می کنند و در بزنگاه های مالی، به  نگرانی های اجتماعی دامن می زنند، ادامه داد: متاسفانه با داستان پردازی برخی رسانه ها، برکناری آقای رضوانی فر به دلایلی چون فساد ستیزی وی نسبت داده شد، اما گفته نشد که نامبرده یکی از مجریان برنامه شفافیت فراگیر و بی کم و کاست آقای شریعتمداری بود که در سال ۹۷ در مجلس تعهد کرد و این برنامه را در چهار  صندوق های بازنشستگی و شستا به طور همزمان اجرا نمود.

به گفته میرزائی، این وزارتخانه به خاطر اجرای برنامه شفافیت فراگیر و استقرار ۱۰ سامانه شفافیت، بورسی کردن بنگاه های اقتصادی و افشا مستمر صورت های مالی در سامانه کدال (اعم از بورسی و غیر بورسی) و الزام به عرضه محصولات در بورس کالا در ۲ سال پیاپی از طرف رییس جمهوری وقت مورد تقدیر قرار گرفت و  رتبه اول را کسب کرد.

انتهای پیام

[ad_2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا