سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار بین الملل

هند برای کاهش «شدید» یا حتی «توقف» واردات نفت از ایران آماده می‌شود

وزارت نفت هند از پالایشگاه‌ها و تولیدکنندگان محصولات نفتی خود خواسته‌ است تا از ماه نوامبر امسال برای کاهش «شدید و حتی تا حد صفر» واردات نفت ایران آماده باشند. این اولین نشانه از فشارهای ایالات متحده بر دومین مشتری نفتی ایران است.

606x396_cmsv2_2a2f245e-1e73-56e5-9b07-069e42a061dd-3193909

دو منبع صنعتی هند با اعلام این خبر به رویترز گفتند که با وجود اینکه این کشور پیش از این تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده در قبال ایران را به رسمیت نشناخته اما مجبور است ازمنافع خود در برابر نظام مالی آمریکا محافظت کند.

به گفته این منابع، وزارت نفت هند روز سه‌شنبه با تولیدکنندگان نفتی این کشور جلسه‌‌ای برگزار کرده و از آنها خواسته است تا برای نفت ایران جایگزینی پیدا کنند.

به گزارش رویترز به نقل از یکی از این منابع، هند از تولید‌کنندگان نفتی خواسته است تا برای هرگونه وضعیت احتمالی آماده شوند. «زیرا وضعیت هنوز نامشخص است اما ممکن است (واردات نفت از ایران) با کاهش و حتی توقف کامل روبرو شود.»

این منبع آگاه افزود:‌ «مامی‌دانیم که برای داشتن منبع انرژی می‌توانیم از هر جایی نفت وارد کنیم. اما مساله مهم در اینجا ژئوپولیتیک است و تصمیم باید بر اساس وضعیتی که پیش می‌آید اتخاذ شود.»

در سال های گذشته هند یکی از معدود کشورهایی بود که حتی در سخت‌ترین تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، واردات نفت از این کشور را ادامه داد. اگرچه در همان زمان نیز میزان واردات به دلیل مشکلات بیمه، حمل و نقل، بانکداری و نحوه پرداخت هزینه‌ها کاهش یافت اما هیچ‌گاه قطع نشد.

این منبع آگاه به رویترز گفته است که این بار موضوع متفاوت است. او می گوید‌: «شما هند و چین و اروپا را در یک سمت و ایالات متحده را در سمت دیگر دارید. ما واقعا نمی دانیم که چه کاری انجام دهیم. اما درعین حال باید آماده باشیم تا با هر مساله‌ای روبرو شویم.»

ایالات متحده قصد دارد تا از ماه نوامبر امسال خریداران نفت ایران را وادار به توقف واردات کند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل که در سفر هند به سر می‌برد، در ملاقات با نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور از وی خواست تا واردات نفت از ایران را متوقف کند.

تصمیم دونالد ترامپ در خروج ایالات متحده از برجام، باعث اعمال مجدد تحریم‌های این کشور علیه ایران شد. اولین موج تحریم‌ها ۹۰ روز پس از این تصمیم یعنی از ششم اوت اجرایی خواهد شد و تحریم های نفتی نیز درچهارم ماه نوامبر اعمال می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا