سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
سایت های اینترنتیشبکه و اینترنت

فیلتر ناگهانی یک استارت‌آپ با وجود وعده قبلی جهرمی

روز گذشته یکی از استارت‌آپ‌های داخلی که در زمینه تبلیغعات فعالیت می‌کرد بدون هشدار قبلی مسدود شد. اگرچه هنوز دلایل این تصمیم و مرجع تصمیم‌گیرنده مشخص نیست اما به باور شایان شلیله، مدیر عامل «ای‌نتورک» این تصمیم از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتخاذ شده است.

Screen-Shot-2016-09-24-at-19.57.49-1024x650-768x487

روز گذشته یکی از استارت‌آپ‌های داخلی که در زمینه تبلیغات فعالیت می‌کرد بدون هشدار قبلی مسدود شد. اگرچه هنوز دلایل این تصمیم و مرجع تصمیم‌گیرنده مشخص نیست اما به باور شایان شلیله، مدیر عامل «ای‌نتورک» این تصمیم از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتخاذ شده است.

مدیر عامل ای‌نتورک همچنین معتقد است: «متوجه شده‌ایم ظاهرا چند هفته پیش جلسه‌ای برگزار شده که در آن فیلتر سایت‌های فعال در حوزه تبلیغات مورد توجه قرار گرفته‌است. به همین دلیل تصور می‌کنیم که فیلترینگ سایت از طرف وزارت ارشاد باشد.»

اگر وزارت ارشاد در فیلتر ای‌نتورک دخالتی نداشته باشد، آذری جهرمی به عنوان حامی اصلی استارت‌آپ‌ها وظیفه خواهد داشت که موضوع را مورد بررسی و پیگیری قرار دهد

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن دست که مسدود شدن وب‌سایت‌های مرتبط با تبلیغات در حالی انجام شده که این سایت‌ها هیچ ‌هشدار و اخطار قبلی دریافت نکرده‌اند. این موضوع با توجه به سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دی ماه گذشته اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. آذری جهرمی در سال گذشته با بیان خبر خوش برای استارت‌آپ‌ها گفته بود کارگروهی برای پیشگیری از مسدودسازی کسب‌و‌کارهای نو ظهور ایجاد خواهد شد.

در چنین شرایطی حتی اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فیلتر ای‌نتورک دخالتی نداشته باشد، آذری جهرمی به عنوان حامی اصلی استارت‌آپ‌ها وظیفه خواهد داشت که موضوع را مورد بررسی و پیگیری قرار دهد. این اولین بار نیست که وعده‌های بدنه دولت در زمینه حمایت و صیانت از فضای مجازی به جا آورده نمی‌شود.
زمانی که بحث فیلتر تلگرام نیز مطرح شده بود، حسن‌روحانی، رییس جمهوری از قول وزیر ارتباطات گفته بود که دست او روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.

سابقه ای‌نتورک

همزمان با مسدود شدن وب‌سایت ای‌نتورک برخی کاربران گزارش دادند که نحوه فیلترینگ به شیوه‌ای است که حتی با استفاده از فیلترشکن‌ها و تغییر آی‌پی نیز امکان دسترسی به این سایت وجود ندارد. یکی از کارشناسان دلیل این اتفاق را وجود سرورهای ای‌نتورک در داخل ایران عنوان کرده‌اند. این در حالی است که برخی دیگر از کاربران اعلام کردند که با استفاده از آی‌پی‌های غیر ایرانی موفق به مشاهده سایت شده‌اند.

ای‌نتورک وب‌سایت فعال در زمینه تبلیغات است که از سال ۱۳۸۹ فعالیت‌ حرفه‌ای خود را آغاز کرد. روش کار این شبکه مشابه تبلیغات گوگل است که در وب‌سایت‌ها و رسانه‌های آنلاین تبلیغات سفارش داده شده را منتشر کرده و در ازای هر کلیک هزینه تبلیغات را تعیین می‌کند.

در بخش «درباره ما» این وبسایت ذیل توضیح فعالیت‌های مجموعه آمده است: «ای‌نتورک به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان مجموعه‌ی کاملی از سرویس‌های دیجیتال مارکتینگ را در جهت رشد کسب‌وکارها ارایه می‌دهد. ای‌نتورک با تکیه بر دانش فنی و مشتری‌مداری خود توانسته است افتخار همراهی با بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ کسب‌وکار مختلف را داشته باشد و مجموعه‌ای از بهترین سرویس‌های آنلاین را برای مشتریان خود ارایه بدهد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا