سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار بین الملل

یافته‌های پلیس بریتانیا: چهار شهروند روس عامل حمله به سرگئی اسکریپال هستند

پلیس بریتانیا چند شهروند روس را به عنوان افرادی که در پشت عملیات حمله با گاز اعصاب به سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه و دخترش بودند، شناسایی کرده است.

880x495_cmsv2_50b6eed6-dfc0-514b-9eab-045f6aa8029e-3225072

این خبر روز سه‌شنبه از سوی آسوشیتد پرس به نقل از یک منبع نزدیک به تحقیقات اعلام شد.

به گفتۀ این منبع که نخواسته است نامش فاش شود «کارشناسان این پرونده مطمئن شده‌اند که عاملان حمله روس هستند.» این نتیجه پس از انجام تحقیقات، بررسی تصاویر دوربین‌های امنیتی و همچنین بررسی پرونده افرادی که وارد کشور بریتانیا شده‌اند، به دست آمده است.

سخنگوی پلیس بریتانیا حاضر به اظهار نظر دربارۀ این ادعا نشده است.

سرگئی اسکریپال، سرهنگ پیشین سازمان اطلاعات نظامی روسیه و دخترش، در تاریخ ۴ مارس بیهوش روی نیمکتی در پارکی در شهر سالزبری پیدا شدند. بریتانیا علت بیهوشی آنها را آلودگی به گاز نوویچوک اعلام و مسکو را متهم کرد که در این حمله دست داشته است.

گاز نوویچوک یک گاز مرگبار است که در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی توسط ارتش شوروی سابق توسعه داده شده است.

پس از حمله به اسکریپال، متحدان بریتانیا در اروپا و همچنین ایالات متحده آمریکا با لندن ابراز همبستگی کرده و شمار قابل توجهی از دیپلماتهای روس را از کشورهایشان اخراج کردند.

روسیه بارها هرگونه دست داشتن در این حمله را رد کرده است. روسیه علاوه بر اقدام متقابل و اخراج دیپلماتهای غربی، سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا را متهم کرد که با دستاویز قرار دادن این حمله، به روسیه هراسی دامن زده‌اند.

علت حمله به سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ای که در پی توافق تبادل جاسوسان در سال ۲۰۱۰ میلادی مبادله شد، همچنین علت استفاده از گاز نوویچوک که ارتباط روشنی با روسیه دارد، هنوز مشخص نیست.

علاوه بر سرگئی اسکریپال و دخترش که پس از سپری کردن دوره مداوا بیمارستان را ترک کردند، مسمومیت دو شهروند دیگر بریتانیا بار دیگر به دلیل آلودگی به گاز نوویچوک آنهم در چند کیلومتری شهر سالزبری، بار دیگر بر تنش‌ها میان مسکو و لندن افزود.

داون استرجس ۴۴ ساله سرانجام درگذشت و همسرش چارلی راولی همچنان در بیمارستان دوره مداوا را می‌گذراند. یک مامور پلیس بریتانیا نیز در ماه مارس با گاز نوویچوک مسموم شد.

پلیس ضد تروریسم بریتانیا همچنین معتقد است که منبع گاز نوویچوک را که منجر به مسمومیت این افراد شده، در بطری کوچکی در شهر آمسبوری که تنها در چند کیلومتری سالزبری قرار دارد، یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا