سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
پیشخوان افغانستان

عطا محمد نور: اگر شفافیت انتخابات تضمین نشود آن‌را تحریم می‌کنیم

رییس اجرائیه جمعیت اسلامی از تلاش‌ها برای تامین صلح و ثبات همیشگی در کشور استقبال می‌کند، اما بر این باور است که طالبان از اعلام آتش‌بس حکومت در دور نخست بیشتر بهره‌برداری کرده‌اند.

Noor_4

عطامحمد نور، رییس اجراییه جمعیت اسلامی در مراسم نماز عید قربان در شهر مزار شریف به حکومت هشدار داد که اگر برای شفافیت انتخابات مجلس نماینده‌گان تلاش نورزد، برگزاری انتخابات از سوی احزاب سیاسی تحریم خواهد شد.

عطامحمد نور گفت حکومت باید درخواست‌های احزاب سیاسی را جدی بگیرید و برای برگزاری انتخابات به گونه شفاف تلاش کند.

عطامحمد نور، رییس اجراییه جمعیت اسلامی، گفت: «آخرین بار برای همه دوستان که سردمدار حکومت استند ابلاغ می‌کنم که حرف مرا به مسخره نگیرید، حرف مرا ساده نگیرید، همچنان که گفتیم و کردیم حالا هم می‌گوئیم که در سراسر افغانستان یا در اکثریت افغانستان شما اگر اصلاحات نیاورید و طرح احزاب سیاسی را مبنی بر تغییر نظام انتخابات یا حد اقل نحوه رای‌دهی که به شکل بایمتریک است اگر در این تغییر نیاورید و اصلاحات نیاورید انتخابات تان‌را ما تحریم می‌کنیم.»

آقای نور گفت اگر حکومت وحدت ملی نتواند اصلاحات لازم را به میان آورد، آنان باید استعفا بدهند تا یک حکومت موقت شکل بگیرد و اصلاحات لازم را که مردم و احزاب می‌خواهند به وجود آورد.

آقای نور گفت: «من این نقطه را افشا می‌کنم قدم سوم ما استعفای سران حکومت بخاطر آوردن امنیت، حفظ وحدت ملی در کشور، حفظ آرامش در کشور (است)، چون این حکومت هم از هشت ماه زیاد نمانده. برادران عزیز! حق کسی را نمی‌خواهیم بخوریم.»

او در ادامه افزود: «ایجاد یک حکومت موقت و گذرا که بتواند یک وضعیت عادلانه، مصئوون و امن را به میان بیاورد، یک فضای اعتماد را به میان بیاورد، نظام انتخاباتی را اصلاح بکند، تذکره توزیع کند، لوی جرگه را دایر کند، و آن قانون را که قابل تعدیل است این زمینه را مساعد بسازد.»

رییس اجرائیه جمعیت اسلامی از تلاش‌ها برای تامین صلح و ثبات همیشگی در کشور استقبال می‌کند، اما بر این باور است که طالبان از اعلام آتش‌بس حکومت در دور نخست بیشتر بهره‌برداری کرده‌اند.

آقای نور افزود: «از روز آتش‌بس که ختم می‌شود یعنی چهارم عید فطر تا پانزده روز پیش که من رییس جمهور را دیدم هفت‌هزار نفر از قوای مسلح ما شهید شده، به چه دلیل؟ با تجربه از همان آتش‌بس، استفاده از همان آتش‌بس، بلدیت از همان راه‌ها و پوسته‌های که این‌ها راه پیدا کرده بودند و آمدند.»

آقای نور با اشاره به پیامدهای آتش‌بس میان حکومت و طالبان در ماه رمضان، چنین گفت: «تعدادی از طالبان که داخل شهرها شدند همین‌جا ماندند و تعدادی دیگرشان برآمدند، سلاح را هر قسم که آوردند داخل شهر کردند، از داخل شهرها از اطراف پوسته‌ها عملیات برق‌آسا کردند، هفت‌هزار نفر به دهن جور می‌آید از عید فطر تا کنون، هفت‌هزار فرزند رشید و جوان شما در صفوف قوای مسلح افغانستان به شهادت رسیدند.»

در این میان، باشنده‌گان بلخ از اعلام آتش‌بس حکومت در برابر طالبان نیز استقبال می‌کنند و از طالبان هم می‌خواهند که دست از خشونت‌ها در کشور بردارند.

حمیدالله، باشنده مزارشریف، گفت: «آرزوی ما این است که در وطن صلح، صفا و برادری بیاید همه در فضای صلح زندگی کنند.»

باشنده‌گان بلخ از این‌که نماز عید فطر در مزارشریف زیر تدابیر شدید امنیتی برگزار شد اظهار خرسندی می‌کنند.

نیروهای امنیتی تمام راه‌های منتهی به زیارتگاه حضرت علی را زیر نظر داشتند. این تدابیر برای سه روز به اجرا گذاشته شده است.

جنرال عبدالرزاق قادری، آمر امنیت پولیس بلخ در این باره گفت: «در تمام نقاط شهر مزارشریف و شاهراه‌های نمبر یک، راه‌های ولسوالی‌ها، تمام مساجد که در آن‌جاها نماز عید ادا می‌شود زیر پوشش امنیتی درآورده شده است.»

با این‌هم، مردم انتظار دارند که در روزهای عید گواه خشونت‌ها در کشور نباشند و روزهای عید را با آرامی و نشاط سپری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا