سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
پیشخوان اروپا

دومین کانتون سوییس رای به ممنوعیت برقع داد

ردم کانتون سنت گالن سوئیس روز یکشنبه ۱ مهر (۲۳ سپتامبر) به «طرح ممنوعیت پوشیدن برقع» رای موافق دادند.

کانتون سوئیس، کانتون‌های دولت فدرال سوئیس هستند که تعداد آنها، ۲۶ عدد است. از صلح وستفالیا (۱۶۴۸) تا تشکیل دولت فدرال در سال ۱۸۴۸، هر کدام از کانتون‌ها یک دولت مستقل بود و دارای مرز، پرچم و ارتش خود بود. آخرین کانتون تشکیل شده، کانتون یورا است که در سال ۱۹۷۹ از کانتون برن جدا شد.

سنت گالن که در شمال شرقی سوئیس واقع شده دومین کانتون سوئیس است که این طرح در آن به تصویب می‌رسد. در رای‌گیری این طرح ۳۶ درصد از واجدین شرایط شرکت در انتخابات حضور یافتند و ۶۷ درصد آنان به این طرح رای موافق دادند.

3332782

پیش از این مردم تیسینو، جنوبی‌ترین کانتون سوئیس به این طرح رای مثبت داده بودند. با این وجود مردم سه کانتون زوریخ، سولوتورن و گلارو این طرح را نپذیرفته و به آن رای مخالف دادند.

«اسلام‌هراسی» دلیل اعتراض برخی گروه‌های مسلمان به این طرح

برخی از گروه‌های مسلمان سوئیسی با رای‌گیری و تصویب طرح ممنوعیت برقع مخالفت کرده و آن را نشانه «اسلام‌هراسی» خواندند. برخی دیگر اما دلیل مخالفت خود با این طرح را تعداد کم برقع‌پوشان خواندند و این طرح را بی‌فایده دانستند.

مسلمانان حدود ۵ درصد جمعیت سوئیس را تشکیل می‌دهند و تعداد زنان برقع‌پوش در این کشور بسیار اندک است. با این حال مقامات دولتی، پوشاندن صورت را به دلایل امنیتی اشتباه می‌دانند و در پی ممنوعیت آن هستند.

گفتنی است طرح ممنوعیت استفاده از برقع در برخی کشورهای غربی از جمله فرانسه، بلژیک، هلند، آلمان، دانمارک، بلغارستان، اتریش و استان کبک کانادا تصویب و به قانون تبدیل شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا