سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخباراخبار سیاسی

اتخاذ سیاست‌های پیشگیرانه در مواجهه با بدپوششی

1454820895699_98-th3

دادستان تهران بر لزوم اتخاذ سیاست‌های پیشگیرانه در راستای مواجهه با پدیده بدپوششی تاکید کرد و گفت: سیاست مطالبه گری از دستگاه های دولتی و خصوصی یک ضرورت است.

دکتر عباس دولت آبادی در نشست تخصصی روسای پلیس اماکن عمومی ناجا، تأمین امنیت اجتماعی را مهم ترین شعار و اقدام اساسی پلیس عنوان و اظهار کرد: تامین امنیت عمومی در حوزه های اجتماعی یکی از مهمترین اهداف جمهوری اسلامی ایران بوده که در تحقق این امر تلاش های بسیاری انجام شده است.

وی به اختلاف نظر صاحب‌نظران و نیز اشتراکات میان آنها در موضوعاتی نظیر نحوه پوشش، لباس و … اشاره کرد و گفت: آنچه که حوزه اجتماعی به آن توجه دارد در کلیه نظام های سیاسی نیز مورد توجه پلیس است.

دادستان تهران موضوع پوشش و وضعیت اماکن را یکی از زیر مجموعه های مهم امنیت اجتماعی نام برد و افزود: نظام های سکولار معتقدند بحث پوشش ظاهری امری خصوصی است و افراد جامعه می‌توانند هرگونه که تمایل دارند لباس بپوشند، این نظام ها هیچ گونه مشکلی در بحث پوشش ندارند مگر اینکه کسی در حوزه حقوقی بخواهد مشکلی در سطح جامعه ایجاد کند، اما در نظام‌های دینی از جمله جمهوری اسلامی ایران نظم عمومی از مصادیق ارزش‌ها تلقی شده به گونه‌ای که افراد ساکن در این نظام اگر به ارزش‌های دینی معتقد نباشند، مکلف هستند در منظر عمومی حقوق اجتماعی را رعایت کنند.

دولت آبادی خاطرنشان کرد: در حوزه پوشش و نیز وضعیت شهرها برخی تلاش می کنند که وضع را از حالت عادی خارج کنند به نحوی که در این حوزه سرمایه‌گذاری کردند، یکی از دغدغه‌های پلیس، حفظ ظاهر شهرها از لحاظ عفت عمومی، رعایت موازین در نوع عرضه کالا و … است که به لحاظ نظام دینی نمی‌توانیم در این رابطه بی‌توجه باشیم.

وی با بیان اینکه نمی توان موضوع پوشش و وضعیت ظاهر شهر ها را از هم جدا کرد، گفت: در راستای ترویج سبک پوشش اسلامی ایرانی صرفا بکارگیری رویکردهای سلبی و یا ارشادی مناسب نمی باشد و باید سیاست های درست را منطبق بر نیازهای جامعه به کار گرفت.

این مقام مسئول ادامه داد: در سیاست های سلبی و ارشادی مهمترین امر مورد غفلت قرار گرفته، حوزه ارزشی است؛ زیرا در این حوزه آنچه که تاثیرگذار است، تفکرات انسان ها می‌باشد، در صورتی که دیدگاه و نگرش ها تغییر نکند، هیچ تحول و تغییری در افراد رخ نمی‌دهد.

دادستان تهران بر عدم مطالبه‌گری دستگاه ها در امر پوشش و حجاب اشاره کرد و گفت: از میان 26 دستگاه مسئول در حوزه فرهنگ کمترین وظایف متعلق به پلیس و دستگاه قضا است، اما این امر بالعکس شده و بیشترین مطالبات در این حوزه از این دو دستگاه صورت می گیرد.

دولت آبادی با بیان اینکه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب نیازمند مشارکت همه دستگاه‌های مسئول است، گفت: در ردیف بودجه‌ای ارگان‌ها برای این منظور ارقامی مدنظر قرار می گیرد، اما متاسفانه شاهد هستیم که برخی از ارگان‌ها و سازمان ها اراده و اهتمام لازم را در هزینه کرد درست و فرهنگی این بخش ندارند.

وی تصریح کرد: باید رویکرد مطالبه گری از دستگاه ها که در حوزه های اجتماعی، عهده‌دار مسئولیت هستند، نهادینه شود؛ لذا باید سیاست مطالبه گری را باید به همه دستگاه‌ها سوق دهیم نه اینکه از خود سلب مسئولیت کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در امر مبارزه با بدپوششی اتحادیه‌ها در خط مقدم قرار دارند، تصریح کرد: هنگامی که اتحادیه ها به فروشگاه‌های عرضه لباس مجوز می دهند چرا پلیس و دستگاه قضا باید در بحث بدپوشش وارد عمل شوند؛ اتحادیه صادرکننده مجوز برای فعالیت فروشگاه ها باید مسئول رسیدگی به تخلفات آنها باشند، یعنی باید از ظرفیت و احساس مسئولیت اتحادیه های پوشاک در راستای مبارزه با “بد پوششی ” بهره برد.

وی بر لزوم نظارت جدی بر فعالیت آرایشگاه ها تاکید و بیان کرد: متاسفانه در برخی موارد شاهد آرایشگاه های بدون مجوز هستیم که در طیف‌های مختلف غیرقانونی فعالیت دارند. آیا مسئول نظارت بر فعالیت چنین مراکزی صرفا پلیس و دستگاه قضا است؟ سیاست مطالبه گری از دستگاه ها اعم از دولتی و غیردولتی یک ضرورت است.

وی بر لزوم اتخاذ رویکردهای پیشگیرانه و پیشدستانه در مواجه با پدیده بدپوششی تاکید و بیان کرد: متاسفانه در برخی موارد مقابله را محدود به مواقع ضروری می کنیم که این روند نتیجه بخش نیست، اعمال سیاست های راهبردی باید فرهنگی و اجتماعی باشد و در طول زمان به طور مستمر اجرایی شود.

دادستان با تقدیر از اقدامات پلیس نظارت بر اماکن عمومی برارتباط دوسویه میان دستگاه قضا و پلیس تاکید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا