سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار مشاهیراخبار مشاهیر خارجی

عضو جنجالی آکادمی ادبیات نوبل کناره‌گیری کرد

هیت ادبیات آکادمی نوبل در استکهلم سوئد روز جمعه ۱۸ ژانویه اعلام کرد کاتارینا فروستنسون از اعضای این نهاد از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

این کناره گیری پس از آن رخ داد که در پی یک تحقیق مشخص شد خانم فروستنسون عامل درز نام برندگان جایزه به بیرون از این نهاد بوده است.

کاتارینا فروستنسون و همسر عکاسش ژان کلود آرنو در مرکز رسوایی سال گذشته‌ی کمیته ادبیات نوبل قرار داشتند. بعد از آن که آقای آرنو به دلیل آزار جنسی ۱۸ زن در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۷ میلادی به دو سال حبس محکوم شد، این کمیته تصمیم گرفت برای اولین بار طی ۷۵ سال اخیر جایزه نوبل ادبیات را اعلام نکند. هر دو جایزه امسال با هم اهدا خواهند شد.

در بیانیه آکادمی آمده است که این نهاد با خانم فروستنسون به توافق رسیده‌اند که به وی ماهانه مبلغ ۱۴۰۰ دلار پرداخت شود. همچنین او می‌تواند خانه کرایه‌ای‌اش را در مجموعه آکادمی حفظ کند.

ترک آکادمی از سوی یکی از اعضا از موارد نادر در تاریخ این نهاد به شمار می‌رود، از آنجا که عضویت دائم کمیته داوران آکادمی به صورت مادام‌العمر است و افرادی که استعفا می‌دهند عملا تنها صندلی خود را ترک کرده و غیرفعال محسوب می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا