سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
مقالات

تل گیری چیست چگونه تل گیری کنیم

[ad_1]
تل گیری چیست چگونه تل گیری کنیم

نوزادان به دلیل کامل نبودن مغزهایشان, توانایی بلع و خوردن غذا را به طور کامل نمی دانند به همین دلیل گاهی پیش می آید که خرده های غذا در حفره ی کوچکی در کنار گلویشان گیر می کند به این تکه های گیر کرده در گلوی نوزاد, تل می گویند در ادامه درباره نحوه تل گیری هم مطالبی آورده شده است که با هم می خوانیم

 

تل چیست؟

 

در کودکان به دلیل کامل نشدن رشد مغزی و عمل بلع، ممکن است تکه هایی از غذا در حفره کوچک کناره گلو گیر کند و کودک دچار استفراغ های مکرر و اسهال و گاهی تب شود برای رفع مشکل باید تل گیری صورت گیرد.

 

“تل” به معنی گِرده یا چیز دیگر مثل خرده غذا، دانه های حبوبات مثل عدس، ماش، گندم، شاهدانه و گاهی نخود و لوبیا یا خرده گوشت و سبزی و بعضاً جسم خارجی کوچک مثل خرده استخوان، کاغذ خرده یا باقی ماندهٔ غذائی است که خوب جویده نشده است، که معمولاً نوزادان از زمانی که شروع به غذا خوردن می کنند چون تجربهٔ جویدن و بلع کامل را ندارند و مخچه آنها کامل نشده و عمل بلع را کامل انجام نمی دهند، غذا در سینوس هایشان می نشیند و پایین نمی رود که با تل گیری دفع و خارج می شود.

 

تل گیری یکی از روش های درمان متداول و کارا در طب قدیم و طب سنتی است که چون کاری هنری و کارا، اثری آنی و بیمار را سریعاً از درد و ناراحتی خلاص می کرده است و در قدیم و بعضاً در حال حاضر و در بعضی نقاط این کشور پهناور متداول بوده و در هر قوم و شهری به نامی گفته می شود. بدیهی است به لحاظ کثرت بیشترین مخاطبانش و بیشترین شهرت در این محضر همان “تل”گیری می آید واِلا در شهرها و استان های دیگر نام هائی مثل دونه گیری… گرته معروف است.

 

متأسفانه طب کلاسیک هیچ درمانی جز دادن آنتی بیوتیک و قرص هائی از این دست برای این مشکل ندارد.

 

ولی با روش قدیمی تُل گیری که صدها بار تجربه شده است در مدیتی کوتاه ، طفل به آرامش رسیده و درمان خواهد شد.

 

علائم :

 

بچه دائماً با پشت دست خود بینی و دهان خود را می مالد. صدای طفل در بعضی از بیماران تغییر می کند. کم اشتها می شود. سختی، بدخُلقی و در ادامه تب، ضعف و درد در ناحیهٔ گلو از علائم بارز این معضل است.

 

چگونه تل گیری کنیم؟

 

یکی از روش های درمان متداول و کارا در طب قدیم و طب سنتی روش (تُل) گیری است که چون کاری هنری و کارا، اثری آنی و بیمار را سریعاً از درد و ناراحتی خلاص می کرده است و در قدیم و بعضاً در حال حاضر و در بعضی نقاط این کشور پهناور متداول بوده و در هر قوم و شهری به نامی گفته می شود. بدیهی است به لحاظ کثرت بیشترین مخاطبانش و بیشترین شهرت در این محضر همان “تل”گیری می آید واِلا در شهرها و استان های دیگر نام هائی مثل دونه گیری… گرته معروف است.

 

تُل گیری اساساً مخصوص افراد رگ گیر و شکسته بند بوده و خبرگانش معمولاً از همین سنخ بوده اند و کسی که رگ گیر بوده معمولاً به روش های دیگر این سنخ تبحر داشته مثل ناف گیری، قولنج گیر، در رفتگی و رگ به رگ شدن اعضاء و جمجمه گیر و دیگر هنرهای نزدیک به آن که روش های درمانی بکر متداول قدیمی طب سنتی بوده و اِشراف کاملی بدان ها داشته و دارند. انسان تا وقتی کودک است در بغل نای حفره ایست کیسه ای شکل که در بعضی از کودکان این کیسه حفره اش بزرگ تر است و تا به سن ۶ یا ۷ سالگی برسد و این حفره کوچک و محو شود. در کودک به علتی که شرح داده شد یک خرده غذا و یا یک یا دو عدس نیمه یا درسته در آن حفره گیر می کند و هر چه دیرتر آن اجسام خارج شوند هم به حجم آنها اضافه می شود و بدین ترتیب مشکلات کودک بیشتر می شود چون امکان دارد آن خرده غذاها در آن جا عفونی شده و این عفونت به معده، روده و در نهایت خود کودک را آلوده می کند و اکثر اعضاء بدنش را تحت الشعاع خود قرار می دهد و طفل دچار تب، بی اشتهائی، بی خوابی و بی قراری می شود و اگر ادامه داشته باشد طفل دچار ضعف، بی حالی و کم وزنی می شود. متأسفانه طب آلوپاتی هیچ درمانی جز دادن آنتی بیوتیک و قرص هائی از این دست برای این مشکل ندارد. لذا تا یک کار فیزیکی بی خطر و بی ضرر مثل همان تُل گیری روی طفل انجام نگیرد تمام درمان ها بی فایده و یا حداقل طولانی مدت خواهد بود ولی با روش قدیمی تُل گیری که صدها بار برای خود حقیر تجربه شده است در مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه طفل به آرامش رسیده و درمان خواهد شد. عوارض و علائم و نحوه تل گیری: بچه دائماً با پشت دست خود بینی و دهان خود را می مالد. صدای طفل در بعضی از بیماران تغییر می کند. کم اشتها می شود. سختی، بدخُلقی و در ادامه تب، ضعف و درد در ناحیهٔ گلو از علائم بارز این معضل است. زمانی که طفل را نزد تُل گیر می برند او با معاینه و لمس توسط دو انگشت خود از روی حلق و سیب آدم (تیروئید) این عارضه را بدون هیچ گونه خطر یا صدمه ای با ریسک خطر بسیار پائین و با انگشتان خود و یا با دمیدن در بینی جسم خارجی را از محل مخصوص یا به بیرون می کشد و یا به پائین هدایت می کند. در نتیجه بیمار بدون هیچ گونه عارضه یا دارو و یا جراحی بیمار را از شر این معضل خلاص می کند.

 

[ad_2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا