سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخباراخبار بین الملل

دادستان سابق اوکراین جو بایدن را به دریافت رشوه برای اعمال فشار جهت اخراج وی متهم کرد

ویکتور شوکین ادعا کرد که در مورد فساد اقتصادی پسر بایدن تحقیقات می‌کرده

ویکتور شوکین، دادستان سابق اوکراین، به فاکس‌ نیوز آمریکا گفت که او در زمان دولت اوباما اخراج شد زیرا مشغول تحقیق در مورد شرکت انرژی «بورسیما» بود که هانتر بایدن، پسر معاون وقت رئیس‌جمهوری آمریکا، در هیئت‌ مدیره آن بود.

شوکینمی‌گوید «اعتقاد قوی شخصی» او بر این است که بایدن و هانتر رشوه گرفته‌ و در ازای دریافت این رشوه بر دولت اوکراین فشار آوردند تا وی را اخراج کند. هرچند فعلا شوکین هیچ شواهدی در مورد رشوه گرفتن احتمالی ارائه نکرد.

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری سابق اوکراین، شوکین را در سال ۲۰۱۶ پس از یک سال کار اخراج کرد. گفته می‌شد دلیل این امر فشار از طرف دولت آمریکا و شخص بایدن، معاون وقت رئیس‌جمهوری، بوده است. بایدن خود قبلا اذعان داشت که شخصا بر پوروشنکو فشار آورده تا شوکین را اخراج کند. او گفته بود که به مقام‌های اوکراینی گفته بود یک میلیارد دلار وام آمریکا تنها در صورتی پرداخت می‌شود که شوکین اخراج شود.

شوکین ادعا کرد: «من در گفت‌وگوهای قبلی خودم بارها گفتم که پوروشنکو مرا به اصرار بایدن اخراج کرد چون در حال تحقیق در مورد بوریسما بودم. پوروشنکو و بایدن متوجه بودند که اگر من به تحقیقاتم درباره بورسیما ادامه دهم به واقعیت‌هایی در مورد فساد اقتصادی آنها، دست پیدا می‌کردم.»

شوکین تافزود: «من نمی‌خواهم ادعاهای ثابت‌ نشده مطرح کنم اما باور شخصی من این است که بله، چنین بود. آنها رشوه می‌گرفتند و این واقعیت که جو بایدن یک میلیارد دلار پول‌های آمریکا را خرج کرد تا من اخراج شوم. این خودش نشانی از فساد نیست؟»

پس از این گفتگو، آیان سمز، سخنگوی کاخ سفید، در واکنش به این ادعا گفت: «این ادعاعای غلط سال‌ها است که رد شده‌ و هر چقدر هم فاکس نیوز زمان خود را به آن‌ اختصاص دهد همچنان غلط باقی می‌مانند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا