سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخباراخبار اجتماعیمجله زنان

زنان پژوهشگری که سقف شیشه‌ای دنیای کسب و کار را می‌شکنند

تعداد زنان اروپایی که می‌خواهند کسب و کار خودشان را به‌راه بیندازند رو به‌افزایش است. با این حال تعداد آنها همچنان نسبت به مردها کم است. در اروپا تنها یک سوم زنان مدیر شرکتی هستند که خودشان تاسیس کرده‌اند.

download (1)

تشویق و حمایت از زنان کارآفرین یکی از برنامه‌های کمیسیون اروپاست. تیزیانا پومپی، دبیر کل اتاق بازرگانی ایتالیا از زنانی که کسب و کار خودشان را به راه انداخته اند، حمایت می‌کند.

او درباره وضعیت زنان کارآفرین در ایتالیا می‌گوید: «در حال حاضر فعالیت زنان بازرگان بیشتر بر حوزه‌هایی نظیر تجارت، گردشگری، کشاورزی و خدمات شخصی متمرکز است. تعداد شرکت‌هایی که زنان مدیریت آن را برعهده دارند، اندک، اما رو به‌افزایش است،‌ به‌ویژه با توجه به زنان جوانی که در حوزه دیجیتال و فناوری‌های نوین سرمایه‌گذاری می‌کنند.»

«نتیجه ترکیب تحقیقات دانشگاهی و بخش توسعه و تحقیق فوق‌العاده‌ است»
در ناپل با یکی از زنان موفقی آشنا می‌شویم که توانسته است شرکت تحقیقاتی تاسیس کند. گابریلا کلوچی، استارت‌آپی به راه انداخته است که در حوزه زیست فناوری فعالیت می‌کند. کار این شرکت تحقیق روی کاربردهای صنعتی بالقوه علوم زیست شناسی به ویژه در تولید لوازم آرایشی است.

استارت آپ او موسوم به «آرترا» یکی از ۱۲ شرکتی است که به مرحله نهایی جایزه اتحادیه‌اروپا برای زنان نو‌آور راه یافته‌اند. تحقیقاتی که شرکت گابریلا انجام داده،‌ به او کمک کرده است تا وارد بازار بزرگ زیست‌فناوری بشود.

او به یورونیوز می‌گوید: «باید الگوی شرکت‌های فراملیتی در بخش زیست فناوری را بشکنیم. در حال حاضر این حوزه به یک فناوری ساده و قابل دسترس برای همه تبدیل شده است. در واقع اگر تحقیقاتی را که در زمینه زیست‌فناوری در مراکز علمی و دانشگاهی انجام می‌شود، با تحقیقات بخش تحقیق و توسعه در شرکت‌های تجاری و استارت‌‌آپ‌ها ترکیب کنیم،‌ شاهد نتایج فوق‌العاده‌ای خواهیم بود که برای نوآوری در فرایند تولید محصول و ایجاد فرصت‌های جدید مناسب است.»

«۸۰ درصد محققان در اروپا زن هستند»

فناوری‌های نوین و تحقیق و توسعه فرصت‌های بیشتر برای زنانی فراهم می‌کند که به دنبال راه انداختن کسب و کار جدید هستند.

گابریلا کلوچی در این باره می‌گوید: «به یک نکته باید توجه داشته باشیم: ۸۰ درصد محققان را در اروپا زنان تشکیل می‌دهند. خلاقیت و انگیزه قوی آن نتایج فوق العاده‌ای داشته است.»

مدیر ۲۲ درصد نگاه‌های تجاری در ایتالیا زن هستند. اما ایتالیا چگونه از زنان کارآفرین می‌خواهند کسب و کار خود را به راه بیندازند، حمایت می‌کند؟ دبیر کل اتاق بازرگانی این کشور می‌گوید:‌ «بیش از ۲۰ سال است که به مدیران زن کمک مالی می‌کنیم. با همکاری وزارت توسعه اقتصادی در ایتالیا موفق شدیم کمیته‌هایی برای زنان کارآفرین ایجاد کنیم. مدیران زن عضو این کمیته هستند. هدفمان، حمایت از زنانی است که می‌خواهند شرکت تاسیس کنند.»

او درباره حمایت‌های کمیسیون اروپا از زنان مدیر بنگاه‌های تجاری می‌گوید: «کمیسیون اروپا در حوزه کارآفرینی زنان خیلی سرمایه‌گذاری کرده است. پلتفرم موسوم به «وی گیت»‌ و «وی هاب» را هم برای حمایت و ترویج کارآفرینی زنان در حوزه دیجیتال ایجاد کرده است.»

  • در اروپا تنها یک سوم زن‌ها موسس و مدیر شرکت هستند
  • در حوزه هایی نظیر زیست فناوری و دیجیتال فرصتهای کارآفرینی برای زنان بیشتر است
  • تعداد زنانی که قصد تاسیس شرکت براساس تجربه‌های علمی خود را دارند، رو به افزایش است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا