سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار بین الملل

ترزا می: جابجایی آزادانه شهروندان اتحادیه اروپا به بریتانیا تمام خواهد شد

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در اعلام کرد با اجرایی شدن فرآیند برکسیت، آمدن آزادانه شهروندان اتحادیه اروپا به بریتانیا متوقف خواهد شد.

خانم می در گفتگو با شکبه بی‌ بی سی اعلام کرد:‌ «چنانکه پیش از این نیز گفته‌ام جابجایی آزادانه اروپایی‌ها به بریتانیا متوقف خواهد شد.»

وی افزود: «گرچه تصدیق می‌کنیم که شهروندان ما هنوز مایل‌اند آزادنه به اروپا سفرکنند و شهروندان اتحادیه اروپا نیز می‌خواهند مانند گذشته بتوانند به بریتانیا بیایند. هر دو طرف مایل‌اند مثل گذشته از فرصت‌ کار و زندگی در کشورهای هم برخوردار باشند. این موضوع برای مردم سایر کشورها نیز مصداق دارد.»

808x454_cmsv2_b40f986f-f7dd-5672-a824-37a309613223-3207036

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین تأکید کرد که در جلسه روز جمعه هیأت وزیران بر سر عمده مسائل در زمینه برکسیت توافق شده است و اگر احدی از وزرا بخواهد بیش از این با کلیات طرح نهایی مخالفت کند از کار برکنار خواهد شد.

خانم می همچنین درباره تفاوت پذیرش مهاجران از اتحادیه اروپا و دیگر کشورها افزود: «با نگاهی که به قوانین مهاجرتی داریم، باید افرادی را که از اتحادیه اروپا می‌آیند در چهارچوب قوانین مهاجرتی گسترده‌تری که درباره مهاجرت از بیرون اتحادیه اروپا (به بریتانیا) داریم بنگریم.»

سخنان خانم می حکایت از آن دارد که طرح وی برای برکسیت قرار نیست به شهروندان اروپایی که برای کار و زندگی به بریتانیا می‌آیند امتیاز ویژه‌ای اعطا کند.

مایکل گوو از وزیران کابینه فعلی که موافق برکسیت است نیزتلاش کرد اعضای حزب خود یعنی حزب راستگرای توری را مجاب کند که از طرح نخست‌وزیر پشتیبانی کنند.

808x459_cmsv2_5c34284a-c578-5e39-9beb-8ed9bfa6a217-3207036

وی در گفتگو با بی‌بی‌سی افزود: «درست است که موافقان برکسیت با برنامه کنونی به شکل کامل به خواسته‌هایشان نمی‌رسند اما نباید یک گزینه خوب را فدای یک گزینه ایده‌آل کرد. خوبی این مصالحه این است که دست‌کم (موافقان و مخالفان) کابینه را یکدست می‌کند.»

ساجد جاوید وزیر کشور و لیام فاکس وزیر خزانه‌داری بریتانیا نیز برنامه خانم می برای اجرای برکسیت را «سخاوتمندانه» توصیف کرده و از آن پشتیبانی کرده‌اند.

این دو تن در گفتگویی با نشریه سان اعلام کردند‌: «خواست برکسیت هرگز این نبوده که به اروپا پشت کنیم و کرکره‌ها پایین بیاوریم و خودمان بمانیم و خودمان.»

از سوی دیگر وزیر امورخارجه ایرلند روز یکشنبه اعلام کرد برنامه تازه دولت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا سامان‌یافته‌تر از پیش است. وی گفت: «اولین بار است که می‌بینیم بریتانیا صریحا درباره یک «برکسیت ملایم‌تر» صحبت می‌کند که خیلی‌ها دارند درباره‌اش نظر می‌دهند و باید هم پذیرفته بشود.»

 

وزیر امور خارجه ایرلند افزود: «احتمالا این برنامه از سوی ۲۷ عضو اتحادیه اروپا به شکل کامل پذیرفته نخواهد شد اما امیدوارم پایه‌ای باشد برای مذاکرات جدی در این زمینه.»

موافقان طرح تازه دولت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا می‌گویند این طرح ضمن آنکه حق حاکمیت ملی را برای بریتانیا محفوظ نگه می‌دارد، در زمینه‌های مختلف اجازه تعامل سازنده با اتحادیه اروپا را نیز به این کشور می‌دهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا