سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
مجله فناوری و دانش

کشف آب در ماه؛ «بشر می‌تواند ساکن قمر شود»

نزدیک به نیم قرن پس از انجام اولین ماموریت سفر به ماه توسط سفینه آپولو، یک تیم فضانوردی سازمان هوانوردی و فضایی ملی ایالات متحده آمریکا (ناسا) در پایان ماموریت خود با قاطعیت اعلام کرد که در سطح ماه آب یخ زده وجود دارد، نه به مقدار کم بلکه به وفور.

880x495_cmsv2_08408a08-9751-5445-bc4f-82734a791d7c-3281292

بر اساس تازه‌ترین نتایج بررسی‌های منتشر شده توسط آکادمی ملی علوم آمریکا، یخ به مقدار زیاد در مناطقی از شمال و جنوب کره ماه که اشعه خورشید به آنها نمی‌تابد، وجود دارد. مناطقی که دمای آنها از منفی ۱۵۰ درجه سلسیوس بالاتر نمی‌رود.

وجود آب یخ زده به ارتفاع چند میلیمتر در مناطقی به نسبت وسیعی از سطح ماه این امکان را ایجاد کرده که مطالعات در مورد بررسی امکان اقامت بشر بر روی کره ماه ابعاد جدی‌تری به خود بگیرد.

این نخستین باری است که دانشمندان با قطعیت از وجود آب بر روی سطح کره ماه سخن می‌گویند اما هنوز برای یافتن پاسخ این سوال که آیا این آب آشامیدنی است یا خیر، نیاز به بررسی‌های بیشتر با حضور در سطح تنها قمر کره زمین دارد.

به همین منظور ناسا قصد دارد با ارسال چندین ربات فضانورد به سطح کره ماه، این تحقیقات را ادامه دهد.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از لزوم تشکیل نیروی فضائی ویژه سخن گفته بود. همچنین ناسا نیز ماه مارس گذشته از نقشه راه جدید خود رونمایی کرد که بر پایه آن مأموریت‌های خاص رباتیک با اهداف تجاری طراحی شده که برخی از آنها فراتر از کاوش ماه، بهره برداری از منابع آن را مورد هدف قرار خواهد داد.

اولین مطالعات انجام شده در اوایل دهه ۷۰ میلادی وجود آب در سطح ماه را ثابت نکرد ولی در سال ۲۰۰۰ میلادی ناسا در مورد وجود هیدروژن در این کره به قطعیت رسید. بدین ترتیب بار دیگر فرضیه وجود آب در کره ماه مطرح شد و مطالعات متعدد در این باره آغاز شد تا این که بالاخره این فرضیه از سال ۲۰۱۷ میلادی به بعد آرام آرام رنگ واقعیت به خود گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا