سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار بین المللپیشخوان اروپا

ترزا می: حمله به اسکریپال توسط دو مامور اطلاعاتی ارتش روسیه انجام شده است

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا بار دیگر با نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی دولت روسیه در ارتباط با سوء قصد به جان سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق کرملین، دو مظنون روس متهم به انجام این حمله راعامل سرویس های اطلاعاتی ارتش روسیه معرفی کرد.

خانم می روز چهارشنبه دقایقی پس از آنکه پلیس بریتانیا از صدور قرار بازداشت برای دو مظنون روس خبر داد در حضور نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت: «بر اساس اطلاعاتی که در اختیار سرویس های اطلاعاتی (بریتانیا) قرار گرفته، به این نتیجه رسیده ایم که دو فرد یاد شده افسران سرویس های اطلاعاتی ارتش روسیه بوده اند.»

به ادعای نخست وزیر بریتانیا، تصمیم برای اجرای عملیات سوء قصد به جان جاسوس سابق کرملین «بی شک خارج از مجموعه مدیریتی سرویس های اطلاعاتی ارتش و در سطحی بالاتر از دولت» اتخاذ شده است.

مقامات دولت بریتانیا روز چهارشنبه از صدور قرار بازداشت برای دو فرد مظنون در ماجرای قتل سرگئی اسکریپال خبر دادند.

دادستانی بریتانیا نام این دوفرد را «الکساندر پتروف» و «پروسلاین بوشیروف» اعلام و تصریح کرده که هر دو حدود چهل سال دارند و با نام های مستعار و پاسپورت روسی به بریتانیا سفر کرده بودند.

به گفته رئیس بخش ضد تروریسم پلیس بریتانیا آثاری از گاز سمی نوویچکوف در اتاق هتل محل اقامت این دو فرد یافت شده است.

880x495_cmsv2_337cc791-549f-5687-82f1-823796a0460a-3303256

سرگئی اسکریپال، سرهنگ پیشین سرویس اطلاعات نظامی روسیه و جاسوس دوجانبه این کشور و یولیا، دختر ۳۳ ساله‌اش ماه مارس گذشته در حالی که در کما بودند روی نیمکتی در پارک شهر سالزبری در جنوب انگلستان پیدا شدند و تحقیقات نشان داد که درِ ورودی خانه آنها آلوده به گاز نوویچوک بوده است.

پلیس بریتانیا همچنین با بررسی تصاویر دوربین‌های مداربسته به این نتیجه رسید که چند شهروند روس در حمله به اسکریپال دست داشته‌اند.

در واکنش به حادثۀ حمله به اسکریپال، آمریکا و متحدان اروپایی بریتانیا همبستگی خود را با لندن اعلام و بزرگترین موج اخراج دیپلماتهای روس از زمان جنگ سرد به اینسو را آغاز کردند؛ روسیه نیز در تلافی شمار قابل توجهی از دیپلماتهای غربی را اخراج کرد.

واشنگتن پیشتر اعلام کرده بود که پس از مسجل شدن نقش مسکو در این ماجرا تصمیم گرفته است از اواخر ماه اوت تحریم های جدیدی را بر ضد روسیه اعمال کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا