سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
مجله سینمایی

نامه ی عاشقانه به عجیب ترین زوج سینمایی

[ad_1]

مارک کرمد (Mark Kermode) در مقاله ای با عنوان نامه ی عاشقانه به عجیب ترین زوج سینمایی در معرفی و بررسی فیلم Stan and Ollie نوشت: استیو کوگان (Steve Coogan) (در نقش استن لورل Stan Laurel) و جان سی ریلی (John C Reilly) (در نقش اولیور هاردی Oliver Hardy) در نمایش بخش خاکستری و در واقع کمتر دیده شده زندگی این زوج مشهور اجرای خوبی داشتند.

همانند فیلم های کمدی این فیلم سرشار از لحظات تلخ و شیرین، خنده دار و غمگین است، ادای احترامیست از Jon S. Baird به زوج عجیب و غریب سینما که زندگی و احساسشان به هم پیوند خورده بود، لورل و هاردی. روایت داستان عاشقانه ای از یک خاطره. روایتی واقعی از خاطرات استن لورل در تور تئاتر انگلستان پس از جنگ.

“در ابتدا ما شاهد این دو در سال ۱۹۳۷ هستیم جایی که آنها بسیار مشهور هستند و در صدر هنرپیشگان هالیوودی قرار دارند اما حقوقشان در قیاس با بقیه بسیار کمتر هست و قرار دادشان خارج از عرف آن روزگار. استن پس از فیلم برداری رقص فراموش نشدنی فیلم  Way Out West در اعتراض به وضعیت قرار داد، هال روچ (Hal Roach) (تهیه کننده امریکایی) را ترک کرد و خطاب به وی گفت “شما هاردی رو بدون استن نمیتونید داشته باشید.روچ گمان کرد که این بلوف استن هست اما استن به سراغ کمپانی فاکس رفت با این اطمینان که هاردی دنباله روی او خواهد بود اما….

شانزده سال بعد، بعد از ورشکستگی، لورل و هاردی برای اجرای یک تور تئاتر بخاطر بدست آوردن منابع مالی برای ساخت یک فیلم به نیوکاسل سفر میکنند تا علاوه بر اجرای نمایش با یک تهیه کننده ملاقات کنند. در همین دوران تمام سالن های مشهور توسط یک کمدین جوان به تسخیر درآمده، نورمن ویزدم (Norman Wisdom) و سالن های سینما توسط ابوت و کاستلو (Abbott and Costello) احاطه شده اند. در ابتدا سالن های نمایش خالیند و تنها کسانی که هنوز فیلم های این دو زوج را میدیدند برای تماشایشان بلیط میخریدند تا اینکه اوضاع رفته رفته تغییر میکند و سالن ها پر میشوند. اما با ورود همسرانشان رابطه ی لورل و هاردی دچار تغییر میشود تا جایی که در یکی از مهمانی های پس از اجرا با هم درگیری لفظی پیدا میکنند. روز بعد هنگام رفتن به یک مراسم اولیور دچار حمله قلبی میشود و این آغازِ پایان کار این دو بود.”

این فیلم بیشتر بر روی روابط متقابل و احساسی استن و اولیور تمرکز دارد که بخوبی توسط استیو و جان به نمایش گذاشته شده. در میان بی قوارگی های زشت و بی رحم دوران معاصر فیلم های این زوج چه دوست داشتنی، لذت بخش و سرگرم کننده بود و لبخند بروی لبان مردم می آورد.

استن لورل متولد ۱۶ ژوئن ۱۸۹۰ در انگلستان است و اولیور هاردی متولد ۱۸ ژانویه ۱۸۹۲ در ایالات متحده است این دو در سال ۱۹۱۹ با فیلم سگ خوشبخت (The Lucky Dog) با هم آشنا و از سال ۱۹۲۷ با فیلم شلوار پوشاندن به فیلیپ (Putting Pants on Philip)همکاری رسمیشان شکل گرفت و ۳۰ سال ادامه یافت.
اگرچه این زوج در میان مردم شهرت زیادی داشتند اما تنها اسکار فیلم کوتاه بابت بازی در جعبه موسیقی (The Music Box) محصول ۱۹۳۲ را در کارنامه ی خود دارند.

اولیور هاردی در ۷ اوت ۱۹۵۷ در ۶۵ سالگی درگذشت و پس از مرگ هاردی، استن لورل به صورت رسمی از حرفه بازیگری کناره ‌گیری کرد و در آپارتمانی در سنت مونیکا به مدت ۸ سال تا پایان عمرش مشغول به نوشتن داستان های لورل و هاردی و پاسخ به نامه های طرفدارانشان شد. استن در ۲۳ فوریه ۱۹۶۵ در سن ۷۴ سالگی چند روز پس از حمله قلبی درگذشت.

آخرین تصویر بجا مانده از لورل و هاردی
[ad_2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا