سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
مقالات

راهنمای خرید لاستیک خودرو برای روز های گرم تابستان

[ad_1]
راهنمای خرید لاستیک خودرو برای روز های گرم تابستان

به همان ترتیب که با فرا رسیدن فصل گرما, لباس های تابستانی به تن می کنید باید هوای خودرو را نیز داشته باشید و فکری به حال لاستیک های خودرویی کنید که در گرمای تابستان آسفالت داغ و سوزان را می پیماید

 

به همان ترتیب که با فرا رسیدن فصل گرما، لباس های تابستانی به تن می کنید باید هوای خودرو را نیز داشته باشید و فکری به حال لاستیک های خودرویی کنید که در گرمای تابستان آسفالت داغ و سوزان را می پیماید.

 

خرید لاستیک برای رانندگی در تابستان نکات ظریفی دارد که در ادامه با هم نگاهی به ویژگی هایی یک لاستیک مناسب برای رانندگی در تابستان نگاهی خواهیم داشت.

 

اصطکاک

 

لاستیک های تابستانی اصطکاک بیشتری بر روی آسفالت داغ و خشک جاده دارند و به همین دلیل اصطکاک این لاستیک ها بر روی آسفالت خشک نسبت به آسفالت خیس کمتر است. در نتیجه در حین رانندگی با خودرویی که به لاستیک های مخصوص تابستان مجهز شده است ممکن است در جاده های خیس شاهد سُر خوردن خودرو باشید.

 

جالب است بدانید اصطکاک بیشتری که لاستیک های تابستانی بر روی آسفالت جاده دارند گاهی اوقات شدت تصادف های جانی و مالی را کاهش می دهد. خودرویی که لاستیک تابستانی دارد و در آسفالتی که بر اثر حرارت آفتاب تابستان گرم شده حرکت می کند به لطف اصطکاک بیشتر با سطح جاده پس از کشیدن ترمز دستی سریع تر موقف می شود.

 

دلیل این اصطکاک بیشتر نیز جنس ترکیباتی است که در لاستیک های تابستانی خودرو استفاده می شود. خط ها و فرورفتگی های این لاستیک ها نیز برای حفظ اصطکاک بیشتر طراحی شده است.

 

هندلینگ

 

به لطف لاستیک هایی که برای تابستان طراحی شده اند راننده می تواند در حین گردش در سر پیچ ها هندلینگ بهتری را تجربه کند. این لاستیک ها تجربه بهتری از رانندگی را در هوای گرم تابستان در اختیار راننده قرار می دهند تا راننده احساس تسلط بیشتری در جاده داشته باشد. ناگفته نماند از آنجایی که طراحی، مواد و ساختار لاستیک های تابستانی با لاستیک های زمستانی فرق می کند شاید بد نباشد در روزهای گرم سال یا مناطقی که هوای گرمی دارند از لاستیک های تابستانی کمک گرفت.

 

رانندگی

 

گفته می شود خودروهایی که به لاستیک تابستانی مجهز هستند راننده ای خشک و سنگین دارند، انصافاً هم باید اعتراف کرد که چنین گفته ای خیلی هم دور از واقعیت نیست. حتی خودروهای اسپرت و مسابقه ای نیز به دلیل هندلینگ خوبی که لاستیک های تابستانی دارند از این لاستیک ها استفاده می کنند اما در این بین با رانندگی دشوارتری روبرو می شوند.

 

خوشبختانه لاستیک های تابستانی شاهد پیشرفت های خوبی بوده اند و نسبت به گذشته خشکی و سنگینی کمتری را به راننده منتقل می کنند. اما باز هم رانندگی با این لاستیک ها نسبت به لاستیک های معمولی دشوارتر به نظر می رسد.

 

ایجاد صدا

 

از آنجایی که لاستیک در طول مدت رانندگی با زمین اصطکاک دارد، در تمامی لاستیک ها شاهد ایجاد صدا هستیم. لاستیک های تابستانی نیز بسته به برند و سازنده ای این محصولات میزان متفاوتی صدا تولید می کنند.

 

از طرف دیگر سطح جاده نیز نقش مهمی در ایجاد صدای لاستیک ها دارد، آسفالت زمخت و خشن و آسفالت های فرسوده باعث ایجاد صدای بیشتر لاستیک می شوند.

 

ثبات لاستیک های تابستانی در سرعت زیاد

 

همان گونه که اشاره شد در خودروهای مسابقه ای از لاستیک های تابستانی استفاده می شود و یکی از دلایل این امر برتری این لاستیک ها در سرعت های زیاد است. به لطف این لاستیک ها راننده با خیال راحت می تواند پا را بر روی پدال گذاشته و تا جایی که دلش می خواهد گاز دهد.

 

طول عمر

 

در این زمینه نیز یک بار دیگر اصطکاک بیشتر لاستیک های تابستانی با سطح خودرو را باید در نظر داشت. به عبارت دیگر اصطکاک در لاستیک خودرو به معنای فرسودگی بیشتر آن است و نسبت به لاستیک هایی که برای تمام فصل ها طراحی شده اند زودتر از بین می روند.

 

البته به این نکته نیز باید اشاره کرد لاستیک های تابستانی که در چند سال اخیر راهی بازار شده اند طول عمر قابل قبولی دارند و حدوداً مسافتی بین ۳۲ تا ۴۸ هزار کیلومتر را بدون اینکه خم به ابرو بیاورند طی می کنند.

 

هزینه

 

لاستیک های تابستانی از یک طرف زودتر فرسوده می شوند و از طرف دیگر قیمت این لاستیک ها نیز نسبت به لاستیک های تمام فصل بیشتر است، در نتیجه با لاستیک هایی طرف هستیم که هزینه بیشتری را به دنبال دارند.

 

استفاده از لاستیک های تابستانی در برف و یخبندان

 

همان گونه که از نام این لاستیک ها مشخص است برای رانندگی در برف و یخبندان ساخته نشده اند و هوای بسیار سرد آسیب های مختلفی به این لاستیک ها وارد می کند. حتی دیده شده لاستیک تابستانی در حین رانندگی در برف و سرمای شدید در حین برخورد با موانع ترکیده است.

 

این لاستیک ها در حین رانندگی در برف و یخبندان سریع تر فرسوده می شوند و از آنجایی که در هوای سرد اصطکاک کمتری با یخی که آسفالت و سطح جاده را پوشیده دارند، احتمال خارج شدن خودرو از کنترل راننده وجود دارد.

 

سخن پایانی

 

با در نظر گرفتن مواردی که در بالا اشاره کردیم می توان گفت لزومی ندارد تمامی راننده ها از لاستیک های تابستانی در خودروهای خود در هوای گرم استفاده کنند. از طرف دیگر حتی اگر با هزینه کردن و خرید لاستیک تابستانی مشکلی نداشته باشید باز هم تعویض این لاستیک ها و اختصاص محلی برای قرار دادن آن ها در پارکینگ در فصل های سرد سال دردسرهای خاص خود را دارد.

 

ممکن است لاستیک هایی که برای تمام فصول طراحی شده اند در گرمای داغ تابستان اصطکاک کمتری با جاده داشته باشند و هندلینگ کمتری را در اختیار راننده قرار دهند اما این لاستیک ها هزینه کمتری دارند و گزینه مناسبی برای رانندگی های روزانه به نظر می رسند.

 

از طرف دیگر اگر اهل مسابقه و سرعت هستید روی لاستیک های تابستانی برای چرخش بهتر در پیچ ها، هندلینگ عالی و ثبات در سرعت های بالا می توانید حساب باز کنید.

 

در پایان پیشنهاد می کنیم اگر وسواس زیادی در خصوص انتخاب لاستیک دارید و تجربه های خوبی را در این زمینه کسب کرده اید، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را از تجربه های مفید خود باخبر سازید.

 

[ad_2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا