سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخباراخبار اجتماعیاخبار سیاسی

انتفاضه مظهر مقاومت و مقاومت مظهر «وجدان انسانی» است

57389908

رییس جمهوری انتفاضه را مظهر مقاومت و مقاومت را مظهر «وجدان انسانی» دانست و از کشورهای اسلامی و بویژه همسایگان خواست تا یک بار و برای همیشه به جنگ و برادرکشی «نه» بگویند و همه توان خود را صرف حل مسئله فلسطین به عنوان مساله اصلی دنیای اسلام کنند.

 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در اختتامیه ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین، با بیان اینکه موضوع فلسطین،زخمی عمیق و جانکاه است که بیش از هفتاد سال، وجدان جامعه جهانی و پیکره جهان اسلام را به درد آورده است، گفت: فلسطین مشکل یک قوم و یا یک ملت نیست، بلکه از یک سو نشانه ظلم و ستم و نادیده گرفتن حقوق بین الملل و ناکارآمد بودن سازمان‌های بین‌المللی است؛ و از سویی دیگر نماد تلاش های مجاهدانه و مستمر یک ملت برای احقاق حقوق خود در کنار سرشکستگی جامعه جهانی و شرمساری برخی کشورهای اسلامی است.

رییس جمهوری با مرور تاریخ پرافتخار مقاومت ملت فلسطین گفت:رهبران کشورهای سلطه گر غربی هفت دهه پیش به منظور دستیابی به اهداف سلطه جویانه و استعماری خود کوشیدند تا سرنوشت خاورمیانه سرشار از نعمت، ثروت، ‌فرهنگ های متنوع و دین را از طریق دگرگون ساختن ساختارهای دینی – فرهنگی و با نشاندن نهال خشونت، قساوت و جنایت در قدس شریف و فلسطین عزیز به دست بگیرند. دکتر روحانی اظهارداشت: رهبران آن روزگاران غرب در اشتباهی راهبردی و برای فرافکنی معضلات اقتصادی و اجتماعی خویش پس از دو جنگ خانمانسوز، به تاسیس رژیم اشغالگر قدس دست زدند تا با غصب ثروت و نعمت های این منطقه توسط رژیمی جعلی و تا دندان مسلح، بحران های ایجاد شده در جنگ های جهانی و متعاقب آن جنگ سرد را به بدترین شکل به سامان برسانند اما این مشکل رژیمِ غرب ساخته  به تدریج دامان خود پدید آورندگان را فرا گرفت و آرام آرام بر اعتقاد و ارزش های آنان غلبه کرد؛ معیارهای بین المللی را به زیر کشید و سیاست های دوگانه و ضرورت حراست از وضع موجود را بر آنان تحمیل نمود.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه “اقدامات تحریک آمیز در تداوم غصب سرزمین های مردم مظلوم و تلاش های هدفمند برای تغییر هویت تاریخی و تمدنی این سرزمین، به تدریج نتایج ویرانگری برای صلح و امنیت جهانی به بار آورد”، تصریح کرد: ارتکاب این حجم از جنایات ضد بشری هم حمایت از غاصبان را در جهان غرب به چالش کشید و هم در سرزمین های اسلامی ، افکار عمومی مردم مسلمان را  علیه این حمایت غرب شوراند.

روحانی با بیان اینکه مسلمانان تنها راه خویش در برابر اشغالگری، تجاوز، غصب و کشتار را در مقاومت دیدند و همواره کوشیدند، جهان را نسبت به این ظلمِ آشکار، آگاه سازند، افزود:باید به روان پاک مجاهدان درود فرستاد که جان بر کف در سال های تاریک و سیاه دهه شصت و هفتاد میلادی بار سنگین مقاومت و آگاه سازی جهانی را به دوش کشیدند و به تدریج مقاومت و قیام مثنی و فرادا را به انتفاضه ای تبدیل نمودند که طلیعه دگرگونی های اساسی در منطقه و عقب نشینی های غاصبان شد.

رییس جمهوری مهمترین هدف اسراییل در وضعیت کنونی را طبیعی جلوه دادن شرایط موجود ذکر کرد و اظهارداشت: صهیونیست ها در پی آنند که جهانیان باور کنند فلسطینیان آوارگانی هستند که باید بدون تعلق به سرزمین، گذران عمر کنند؛ تبدیل عنوان مقاومت به تروریسم و تلاش طولانی برای عادی سازی تسلیم و سازش به همین دلیل است.

روحانی تاکید کرد: در ادبیات امروز ، رژیم صهیونیستی خواستار عادی سازی روابط خود با جهان اسلام است؛ و این معنایی ندارد مگر فراموشی و نادیده گرفتن تمام جنایات آنان در فلسطین و دیگر سرزمین های اسلامی. این رژیم جعلی چنان رهبران غربی را به گروگان گرفته است که گویی هرگونه مقابله با آن در حکم حمله به منافع حیاتی آمریکا و اروپا است ؛ چنان اسطوره‏ای خیالی از دمکراسی خود تبلیغ کرده اند که گویا مبارزه با آن، مبارزه با مردم سالاری است؛ چنان امنیت خود را به امنیت غرب گره زده اند که گویا با شکست صهیونیسم، امنیت جهانی به مخاطره می افتد.

رییس جمهوری با بیان اینکه “نباید از خاطر برد که صهیونیسم چنان بر طبل تو خالی قدرت نظامی خود می کوبید، که گویا شکست در آن راهی ندارد و همگان باید باور کنند که زیستن  و تسلیم شدن در کنار این جنایت کاران، سرنوشت محتوم آنان است”، گفت: ایجاد یاس از امکان تغییر آینده منطقه نیز از دیگر راهبردهای قطعی صهیونیست ها در مواجهه با ملت فلسطین و جهان اسلام است.

روحانی با اشاره به اینکه انتفاضه چیزی جز مقاومت مستمر و مومنانه مردم فلسطین نیست، اظهارداشت: انتفاضه فلسطین، مقاومتی از جنس تلاش برای بقا است. انتفاضه یک انتخاب از میان چند انتخاب نیست؛ تنها انتخاب شرافتمندانه یک ملت برای باقی ماندن است و همه گزینه‌های دیگر طی دهه‌های گذشته با آنچه بر سر فلسطینیان آمده عملا حذف شده است.

رییس جمهوری  گفت: غصب سرزمین‏ها و اشغالگری، همه راه‌ها را بر مردم فلسطین بسته، و این ملت نیز دریافته است که اتحاد، وحدت و همدلی، تنها رمز عبور از این دوره خشم ، وحشت و کشتار است.کم نبودند سرزمینهایی که اشغال شدند و از آنان جز نامی در تاریخ باقی نماند؛ اما فلسطینیها ایستادند تا سرزمینشان بماند.

روحانی با بیان اینکه سنگ‌ها در دستان کودکان فلسطینی و قلم‌ها در دستان شاعران و نویسندگان فلسطین،شور آزادی و شادی زیستن در وطن را به عنوان حقیقتی واحد فریاد می زنند، تاکید کرد: اینک فلسطین به نمادی برای تمام ملتهای تحت ستمی تبدیل شده که برای احقاق حقوق سلب شده، آزادیهای نقض شده، و حق تعیین سرنوشتِ فراموش شده خود به پا خاسته‌اند.

رییس جمهوری،  انتفاضه را بیان خشم و خروش نسل جدیدی از ملت فلسطین در پاسخ به ناکامی‌های نسل‌ های گذشته دانست و افزود: این ملت فلسطین است که دوباره به میدان آمده است؛ نسلی که در اردوگاه‌های آوارگان ، شهرها و روستاهای محاصره شده به دنیا آمده اند اینک با صدای بلند و بغضی در گلو نشسته خود فریاد می‌زند که « با سلاح و سرمایه نمی‌توان ستم و ظلم را مستقر کرد، و مقاومت یک ملت را نادیده انگاشت.»

روحانی با اشاره به آشوب ها و تلاطم ها در خاورمیانه ، گفت: اندیشه های خشن و افراطی به نام دین، جان انسانها را می گیرد. متأسفانه برخی دولتهای اسلامی، درگیر انواع مشکلات ناشی از بی کفایتی و ناتوانی و فساد ساختاری شده اند. در حال حاضر تعداد دولتهای فرومانده در این منطقه رو به افزایش است؛ و دولتهای ظاهراً مستقر نیز از تهدید، بی ثباتی و بی آیندگی رنج می برند. جنگ و درگیری و ترور در یمن، و عراق و سوریه و افغانستان هر روز جان صدها انسان را می گیرد و دولتهای اسلامی به جای همکاری برای پایان درگیریها و کشتار بی هدف مسلمانان، به اتهام زنی علیه یکدیگر و فرافکنی می پردازند که سود چنین شرایط اسفباری نصیب رژیم اشغالگر صهیونیستی می شود.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه صهیونیستها امروز در جنگها و اختلافات داخلی مسلمانان، برای خود یک فرصت تاریخی می بینند، تاکید کرد: صهیونیست اکنون از «متحدین جدید» سخن می گویند؛ آنان تلاش می‌کنند تا با دمیدن بر «مقاومت هراسی»، کشورهای عربی و اسلامی حامی فلسطین را، از دشمن، به «متحد» خود علیه مقاومت و حامی اصلی آنان یعنی ایران، تبدیل کنند. پروژه‌ای که هوشیاری مضاعف و نگاه بلندمدت ما و دولتهای عربی، بویژه همسایگان ما را می‌طلبد.

روحانی افزود:  رژیم اشغالگر در تلاش برای عادی سازی وضعیت خویش، برای نخستین بار برخی کشورهای عربی را، نه دشمن، که «متحد» خود علیه مقاومت می‏نامد؛ و ادعا می کند اکثر کشورهای عربی دیگر دشمن صهیونیسم و مخالف اشغالگری نیستند، بلکه در «مقاومت هراسی»  با آن شریک اند. کشورهای منطقه باید هوشیار باشند و از خود بپرسند که چشم امید رژیم صهیونیستی به کیست؟ جهان اسلام باید موضع خود را در برابر این عادی سازی روشن کند، و نشان دهد که آیا مسئولین آن‌ها رهبران امت اسلام هستند، یا بخشی از روند عادی سازی اشغالگران و ستمگران؟

رییس جمهوری همچنین این پرسش ها را مطرح کرد که  آیا نفس همین واقعیت تلخ، که امروز میان مقاومت هراسی و صهیونیست پذیری همپوشانی به وجود آمده، نباید نسبت به درستی رویکردهای منطقه ای برخی کشورها تردید ایجاد نمود؟ آیا زمان آن نرسیده که همسایگان، یک بار و برای همیشه به جنگ و برادرکشی، «نه» بگویند؟ آیا زمان آن نرسیده که همه قوای خود را صرف حل مسئله اصلی دنیای اسلام نماییم؟

روحانی گفت: دیروز سخنان حکیمانه مقام معظم رهبری را شنیدیم که چه حساسیت فوق العاده ای در مقوله وحدت و همگرایی جهان اسلام با همه تنوعات و تکثرهای ملی قومی، حول دفاع از مقاومت مشروع ملت فلسطین دارند. ایشان به نقشی که علمای اسلام و روشنفکران می توانند در جهت حل اختلافات تحمیلی داشته باشند نیز تاکید ویژه ای نمودند که امید است راهگشای امت اسلامی باشد.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به “مجاهدان عزیز و مبارزان گرامی”، گفت:مقاومت فلسطین موفق شده، همدلی بخش وسیعی از افکار عمومی مردم جهان را به خود جذب کند. اکنون صلح دوستان در سراسر جهان به حمایت از این گفتمان برخاسته اند و از زندگی و حق تعیین سرنوشت فلسطینیان دفاع می‏کنند. باید سپاسگزار حامیان غیرمسلمان فراوانی بود که زندگی خود را با زندگی ملت فلسطین درآمیخته و مقاومت فلسطین را از آن خود می دانند.

روحانی افزود: انزوای رژیم صهیونیستی در رخدادهای سالهای اخیر چون قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل و یونسکو نشان می دهد که علاوه بر مقاومت مشروع فلسطینیان در اراضی اشغالی، عرصه های جدیدی برای پیشبرد مبارزه در جهان سیاست و فرهنگ گشوده شده است. ما از کسانی که بر ماهیت اسلامی بیت المقدس پای فشردند تشکر می کنیم، و قدردان همه دولتهایی هستیم که علیه اعمال محدودیت عبادت مسلمانان در قدس شریف و دفاع از حقوق مسلم فلسطینی ها گامهای بلندی در مجامع بین المللی برداشتند.

رییس جمهوری با بیان اینکه ” آن دوره‏ای گذشت که قدرت ایستادگی هر فلسطینی، تنها در تکه ای سنگ متبلور بود”، گفت: امروز قدرت فلسطین‌، بر بستر رسانه‌های اجتماعی متجلی است تا پیام مظلومیت و ظلم ستیزی را به گوش جهانیان برسانند ؛ اکنون جهانیان در انتفاضه ای دیگر به وسعت جغرافیای رسانه های اجتماعی، که صلح طلبان سراسر جهان در آن مشارکت‌کرده اند، به دفاع از فلسطین و مقاومت برخاسته اند.

روحانی افزود: در این راستا، جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که برقراری صلح عادلانه و فراگیر در خاورمیانه، جز از طریق پایان دادن به اشغال سرزمین فلسطین و احقاق حقوق کامل این ملت از جمله حق تعیین سرنوشت، بازگشت کلیه آوارگان به سرزمین آبا و اجدادی خویش و تشکیل دولت یکپارچه فلسطین به پایتختی قدس شریف از طریق برگزاری یک همه پرسی با حضور همه اقوام و ساکنان اصلی این سرزمین، اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی حاصل نمی‌شود.

رییس جمهوری اقدام ملّت و دولت ایران در حمایت بی‌دریغ از آرمان فلسطین و قدس شریف و مبارزات مشروع این ملّت را برخاسته از نگاه اعتقادی و دیدگاه ما در لزوم رعایت اصل انصاف و عدالت در نظام بین‌الملل و وظیفه ما در حمایت و دستگیری از مظلومین و مستضعفین دانست و تاکید کرد که در این چارچوب بر حمایت خود از محور مقاومت تاکید می‌ورزیم.

روحانی در ابتدای سخنان خود نیز به همه روسای مجالس، هیأت‌های پارلمانی، رهبران نهضت ها و جریان‌های مقاومت، اندیشمندان، شخصیت‌ها و فعالان عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، رسانه‌ای و احزاب و تشکل‌های حامی فلسطین، سفرا، دیپلمات‌های خارجی و روسای سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مقیم تهران که در این کنفرانس حضور دارند، خوشامد و خیر مقدم گفت.

رییس جمهوری گفت: مایلم همچنین خالصانه‌ترین درود و سلام‌های خود را به روح بلند حضرت امام خمینی (ره) و ارواح همه شهدای مقاومت و جانباران، مجروحان و همه کسانی اهداء نمایم که در راه آرمان فلسطین و قدس شریف از خودگذشتگی و فداکاری کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا