سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
سینما و تلویزیونگوناگون

فیلم گشت و گذار در جنگل؛ پیام‌های مخفی و ارجاعات

[ad_1]

گشت و گذار در جنگل، از فیلم‌های اکشن و ماجراجویی که قبلا با زمینه‌ی پارک موضوعی دیزنی ساخته شده بودند، الهام گرفته و دارای چندین ارجاع و پیام مخفی به فیلم‌های کلاسیک و جاذبه‌های قابل توجه دیزنی است.

گشت و گذار در جنگل بر اساس یکی از پارک‌های موضوعی دیزنی با همین نام ساخته شده است که در آن، مشتریان، سوار قایقی در رودخانه جنگل می‌شوند تا اتفاقات جالبی را تجربه کنند و از شوخی‌های کاپیتان و خطرات ساختگی فراوان مسیر لذت ببرند. این فیلم با حضور راک و امیلی بلانت، اولین فیلم دیزنی نیست که از پارک‌های آن اقتباس شده است و نمونه‌های قابل توجه دیگری مانند مجموعه فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب و عمارت متروکه با حضور ادی مورفی نیز جزو این آثار هستند.

فیلم گشت و گذار در جنگل بر اساس یک پارک سرگرم‌کننده و بچگانه ساخته شده است اما عمق، اسطوره‌شناسی و اکشن آن باعث می‌شود تا این ماجراجویی، بسیار هیجان‌انگیز شود. داستان فیلم درباره دکتر لیلی هاوتون (بلانت)، دانشمندی انگلیسی است که فرانک ولف (دواین جانسون) را با خود همراه می‌کند تا او و برادرش، مک گرگور (جک وایتهال) را در امتداد رودخانه آمازون راهنمایی کند تا اشک افسانه‌ای ماه را پیدا کنند که گل‌برگ‌های آن دارای قدرت‌هایی است که منافع زیادی برای پزشکی مدرن دارد. در طول راه، این گروه باید با خطرات طبیعی مرتبط با رودخانه و جنگل روبه‌رو شوند و در عین حال، با آلمانی‌هایی که به دنبال اشک ماه هستند، مبارزه کنند.

هنگامی که برای اولین بار، تریلر گشت و گذار در جنگل منتشر شد، تماشاگران بلافاصله متوجه شدند که این فیلم نسخه جدیدی از داستان‌های کلاسیک ماجراجویانه دیزنی مانند دزدان دریایی کارائیب، مومیایی و ایندیانا جونز است. گشت و گذار در جنگل به طور واضح به همه این فیلم‌ها ارجاع ندارد اما به چندین مورد دیگر از پارک‌های موضوعی و داستان‌های الهام‌بخش، ادای احترام کرده است. اما پیام‌های مخفی و ارجاعات گشت و گذار در جنگل چیست؟

دکتر آلبرت فالز

گشت و گذار در جنگل

در قسمت آغازین فیلم، لیلی و مک‌گرگور برای ارائه درخواستی به انجمن سلطنتی لندن می‌روند. در ارائه، یادداشت‌های لیلی درباره اکتشافات دکتر آلبرت فالز بود که خالق اصلی شرکت توریستی ناوبری جنگل است و هم‌چنین دلیل اصلی رفتن این خواهر و برادر به انجمن مذکور است. در سخنرانی مک‌گرگور اشاره می‌شود که او و خواهرش به دنبال نوک پیکان باستانی هستند که دکتر فالز به تازگی آن را بازیابی کرده است. در نهایت، لیلی آن نوک پیکان را از مجموعه انجمن دزدید. لیلی هاوتون، البته در ارجاعی ضعیف و کم‌رنگ، لباس کاوشگری مخصوص دکتر آلبرت فالز را به عنوان پوشش مبدل به تن می‌کند تا راحت‌تر به دنبال نوک پیکان بگردد.

سواری گشت و گذار در جنگل دیزنی‌لند

گشت و گذار در جنگل

کل صحنه معرفی فرانک ولف که در آن، به بازدیدکنندگان ثروتمند در آمازون کمک می‌کند، ارجاع گسترده‌ای به سواری واقعی گشت و گذار در جنگل در دیزنی لند است که فیلم بر اساس آن ساخته شده است. فرانک چندین معما درباره مسیر و مناظر مطرح می‌کند که از جنبه‌های قابل توجه سواری گشت و گذار در جنگل واقعی است و خود راهنمایان قایق نیز معمولا در طول راه با مسافران شوخی می‌کنند. به همین ترتیب، فرانک به همه می‌گوید که دست‌ها و پاهای خود را همیشه در داخل قایق نگه دارند که در واقع اشاره‌ای به هشدار ایمنی رایج قبل از شروع حرکت مسافران در پارک تفریحی است. هم‌چنین در طول فیلم از یکی از ترفندهای اصلی سواری دیزنی استفاده می‌شود. هنگامی که قایق در حال حرکت است، فرانک چندین رویداد به ظاهر خطرناک مانند قبایل انتقام‌جو، حیوانات خطرناک و غیره را تعریف می‌کند که همه آن‌ها بخشی از سرگرمی پارک موضوعی هستند. اگرچه که طرح داستانی بزرگ‌تر فیلم گشت و گذار در جنگل، سرانجام، خطرات ساختگی سواری پارک موضوعی را برای شخصیت‌های فیلم به واقعیت تبدیل می‌کند.

جادوگر شهر اوز

گشت و گذار در جنگل

اوج داستان گشت و گذار در جنگل شامل سکانسی است که در آن شاهزاده یوآخیم با بازی جسی پلمنز، لیلی، جک و فرانک را در غار اشک ماه تعقیب می‌کند. جک شروع به مبارزه با او می‌کند و به وضوح در نبرد پیروز می‌شود و در نهایت، تخته سنگی از صخره بالایی سقوط می‌کند و روی یوآخیم می‌افتد. پس از سقوط سنگ، تنها چیزی که از یوآخیم دیده می‌شود، دو پای اوست که از زیر صخره بیرون آمده‌اند. مرگ یوآخیم در گشت و گذار در جنگل، ادای احترامی به داستان جادوگر شهر اوز است. این جادوگر شرور شرقی با ورود به خانه دوروتی و در طی اتفاقاتی می‌میرد و فقط دو پای این جادوگر با دمپایی یاقوتی‌اش از زیر یک سنگ بزرگ بیرون می‌ماند.

۲۰ هزار فرسنگ زیر دریا

گشت و گذار در جنگل

بسیاری از افراد به شباهت‌های ظاهری بین زیردریایی شاهزاده یواخیم و زیردریایی خطرناک کاپیتان نمو به نام ناتیلوس در ۲۰ هزار فرسنگ زیر دریا اشاره کرده‌اند که یکی دیگر از فیلم‌های محبوب دیزنی است. گشت و گذار در جنگل اشاره‌های زیادی به سایر پارک‌های موضوعی دیزنی‌لند داشته است. ۲۰ هزار فرسنگ زیر دریا تا سال ۱۹۹۴، سواری جذاب زیردریایی خاص خود را در دیزنی‌لند داشت. دیزنی‌پلاس قبلا ساخت اقتباسی از ۲۰ هزار فرسنگ زیر دریا با نام ناتیلوس را تایید کرده که قرار است در این سرویس پخش، منتشر شود. پس احتمالا وجود یک زیردریایی مشابه در گشت و گذار در جنگل، تصادفی به نظر نمی‌رسد.

ملکه آفریقایی

گشت و گذار در جنگل

فیلم کلاسیک ملکه آفریقایی در سال ۱۹۵۱ با بازی همفری بوگارت و کاترین هپبورن یکی از الهامات کلیدی گشت و گذار در جنگل است که زمینه‌های زیادی را فراهم می‌آورد و رابطه شخصیت‌ها، صحنه‌های اکشن و چگونگی روایت داستان در یک ماجراجویی با یک قایق قدیمی، همه از آن فیلم برگرفته شده‌اند. داستان ملکه آفریقایی به طور مشابه در آغاز جنگ جهانی اول اتفاق می‌افتد، جایی که ناخدای کوچک یک قایق بخاری، چارلی آلنت، یک زن انگلیسی به نام رز سایر را سوار بر قایقی در رودخانه اولانگای آفریقا می‌کند و آن‌ها سعی می‌کنند از ارتش آلمان که به آن خاک نفوذ کرده است، فرار کنند. گشت و گذار در جنگل از بسیاری از نکات اصلی داستان ملکه آفریقایی استفاده می‌کند. شخصیت‌های مرد هر دو فیلم که شک و تردید دارند، مجبور به حرکت در مسیرهایی خطرناک به اصرار بانوان پیشرو داستان هستند و در عین حال، باید از دید کشتی‌های آلمانی در آب‌ها دور بمانند. علاوه بر این، لباس فرانک به شدت از لباس سفید چارلی الهام گرفته شده است و دارای خطوطی مشکی است و خود فرانک یک روسری قرمز بر گردن دارد.

اتاق افسون‌شده تیکی در دیزنی

گشت و گذار در جنگل

یکی دیگر از ارجاعات گشت و گذار در جنگل به یکی از جاذبه‌های معروف پارک تفریحی دیزنی، روزیتا، طوطی نیلو (پل جیامتی)، رقیب فرانک است. روزیتا پرنده‌ای گمشده در یکی از جاذبه‌های دیزنی‌لند است که پس از مدتی اتاق تیکی را ترک می‌کند. اتاق افسون‌شده تیکی در همان منطقه سواری گشت و گذار در جنگل در دیزنی‌لند واقع شده است و در واقع می‌توان روزیتا را از داخل سواری مشاهده کرد.

منبع: Screenrant

[ad_2] منبع:دیجی کالا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا