سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار بین الملل

هشدار ترامپ دربارۀ احتمال دخالت چین در مذاکرات خلع سلاح کرۀ شمالی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه احتمال داد که چین به دنبال اقداماتی با هدف تخریب تلاش‌هایی است که در راستای غیرهسته‌ای شدن کره شمالی انجام می‌شود؛ با این وجود افزود که مطمئن است کیم جون اون، رهبر کرۀ شمالی از پیمانی که ماه گذشته میان او و دونالد ترامپ امضا شد، پشتیبانی می‌کند.

واشنگتن و پیونگ یانگ در روزهای گذشته دیدگاههای متفاوتی را دربارۀ روند پیشرفت گفتگوهای ضدهسته‌ای شدن شبه جزیرۀ کره مطرح کرده‌اند.

اگرچه هر دو سوی این مذاکرات بر دشواری و پیچیدگی آن تاکید داشتند اما مایک پمپئو روز شنبه و پس از سفر دو روزه به کرۀ شمالی، مذاکراتش را با مقامات کره «سازنده» توصیف کرد و از رسیدن به توافق دربارۀ تمام موارد کلیدی خبر داد و در مقابل، وزارت خارجه کرۀ شمالی این مذاکرات را «تاسف‌بار» خواند و آمریکا را به طرح درخواستهای یکجانبه متهم کرد.

880x495_cmsv2_63058be1-f36e-51c7-9d8d-386f11346d20-3209842

بر این اساس آقای ترامپ اعلام کرد که احتمالا چین، متحد اصلی کرۀ شمالی در واکنش به اقدامات دولت آمریکا در موضوع تجارت دوجانبۀ پکن‌-واشنگتن، بر روند گفتگوهای کره تاثیر گذاشته است.

او در پیامی توییتری نوشت: «من مطمئن هستم که کیم جونگ اون به قراردادی که امضا کردیم و مهمتر از آن به دست دادنمان پایبند خواهد بود. ما دربارۀ غیرهسته‌ای شدن (خلع سلاح هسته‌ای) کره شمالی توافق کردیم. از سوی دیگر، چین ممکن است به علت موضع ما در قبال تجارت با چین، فشار منفی روی این پیمان وارد کند. امیدوارم اینگونه نباشد.»

606x356_cmsv2_0e1d3e86-c1a0-5069-9efb-98bbb815f4b5-3209842

در پی از دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون ۱۲ ژوئن در سنگاپور، آقای کیم توافقنامه گسترده‌ای را با موضوع کار برای عاری شدن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای امضا کرد. تا کنون هیچ جزئیاتی دربارۀ این پیمان و اینکه چگونه و در چه زمانی این فرایند آغاز خواهد شد، منتشر نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا