سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار بین الملل

حزب «تحریک انصاف» رسما برنده انتخابات پاکستان شد

حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان، رسما برنده انتخابات پارلمانی این کشور شد.

کمیسیون انتخابات پاکستان روز جمعه اعلام کرد که حزب عمران خان با کسب ۱۰۹ کرسی از ۲۶۹ کرسی مجلس برنده اصلی این انتخابات است.

880x495_cmsv2_3380369b-df1f-56eb-8e30-7157ba2c62b3-3238492

حزب «مسلم لیگ» که رقیب اصلی حزب «تحریک انصاف» بود فقط ۶۹ کرسی کسب کرد و حزب چپ‌میانه «مردم پاکستان» نیز با کسب ۳۹ کرسی در جایگاه سوم قرار گرفت؛ رهبر این حزب «بلاول بوتو زرداری» فرزند بی‌نظیر بوتو،‌ نخست‌وزیر اسبق پاکستان است.

به نظر می‌رسد حزب عمران خان حتی در استان پنجاب که بزرگترین استان پاکستان بوده و بیش از نیمی از جمعیت این کشور را در خود جای داده کنترل شوراهای محلی را به دست آورده است. هوادارن عمران خان، قهرمان سابق کریکت پاکستان از شب گذشته در خیابا‌ن‌ها به شادی کردن پرداختند.

گرچه حزب تحریک انصاف برنده اصلی انتخابات مجلس شده اما از آنجا که اکثریت کرسی‌ها (یعنی ۱۳۷ کرسی) را در اختیار ندارد باید برای تشکیل دولت با سایر احزاب ائتلاف کند.

برای ماه‌ها منتقدان عمران خان، کارزار انتخاباتی وی را متهم می‌کردند که با بهره‌گرفتن از نیروهای مسلح قدرتمند در صدد برهم زدن توازن آرا به سود وی است.

شهباز شریف، رهبر حزب مسلم لیگ نتایج انتخابات را مردود دانسته و مدعی شده است که تخلفات گسترده در این رأی‌گیری روی داده است. وی گفت:‌ «وقتی من ‌بگویم نتایج دست‌کاری شده، دیگر خودتان باید بدانید چه تخلف بی‌شرمانه‌ای در حوزه‌های رأی‌گیری صورت گرفته است.» نواز شریف، نخست‌وزیر سابق پاکستان و رهبر پیشین حزب مسلم لیگ در حال حاضر در زندان به سر می‌برد.

606x433_cmsv2_f3aea881-b5d3-5e3f-958d-82d44fa3fd3c-3238492

عمران خان با حضور در یک شبکه تلویزیونی گفت:‌ «خدا به من بخت آن را داد که به قدرت برسم تا ایدئولوژی‌‌ را که ۲۰ سال پیش آن را آغاز کردم به اجرا دربیاورم.» وی همچنین با رد ادعای تخلف در انتخابات تأکید کرد که این «شفاف‌ترین انتخابات تاریخ پاکستان» بوده است.

نتیجه انتخابات روز چهارشنبه، در طول تاریخ ۷۱ ساله پاکستان، دومین تغییر عمده قوای سیاسی به شمار می‌آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا