سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
پیشخوان افغانستان

غنی پس از حملۀ کابل؛ تمامی سکتورهای امنیتی باید حسابده باشند

رییس‌جمهور به مسؤولین امنیتی و دفاعی دستور داد که ترتیبات امنیتی را در کابل و ولایات به خاطر امنیت بهتر، روی دست گیرند تا از رویدادهای «تروریستی» جلوگیری شود.

Ghani- Kabul attack - meeting

رییس‌جمهور اشرف غنی شام سه‌شنبه (۳۰ اسد) در نشستی پس از حملات راکتی گروه داعش بر بخش‌های از شهر کابل، گفت که باید در تمام سطوح سکتور امنیتی و دفاعی، حسابدهی وجود داشته باشد.

در یک خبرنامه ریاست‌جمهوری همچنان آمده‎است که نشست امنیتی شهر کابل به ریاست رییس‌جمهور برگزار شد و در این نشست ابتدا مسؤولین سکتور امنیتی و دفاعی کشور، گزارش شان را دربارۀ چگونگی پرتاب هاوان‌ها بر شهر کابل و اقدامات ارگان‌های امنیتی و دفاعی کشور به خاطر دفع آن، ارائه کردند.

خبرنامه می‌افزاید: «رییس‌جمهور پس از استماع گزارش متذکره، از قطعۀ خاص و پیلوتان قوای هوایی که در سرکوب تروریستان اقدام کردند، تشکر کرد و افزود که با این حادثه با بی‌تفاوتی برخورد نخواهد شد و باید در تمام سطوح سکتور امنیتی و دفاعی، حسابدهی وجود داشته باشد.»

در خبرنامه اضافه شده‌است که رییس‌جمهور گفت که مردم، حکومت حسابده می‌خواهند و حکومت بابت این رویداد که سبب نگرانی‌های مردم شده‌است، باید پاسخ واضح و قناعت بخش داشته باشد.

بامداد سه‌شنبه، گروهی از مهاجمان مسلح در یک سرای در عقب مسجد عیدگاه و در فاصلۀ چند صد متری ارگ جا گرفتند و از آن‌جا چندین بخش کابل را آماج حمله‌های موشکی قرار دادند.

شماری از این موشک‌ها هنگام ادای نماز عید در ارگ در نزدیک کاخ ریاست‌جمهوری و در محوطه وزارت دفاع ملی نیز فرود آمدند.

حکومت زخمی شدن شش تن را در این رویداد تأیید می‌کند.

هرچند گارنیزیون کابل شمار مهاجمان را دو تن می‌گوید، اما مأموریت حمایت قاطع می‌گوید که شمار مهاجمان نُه تن بودند و آنان از دو بخش در حدود ۳۰ موشک بر بخش‌های گونه‌گون شلیک کردند.

این درگیری حدود سه ساعت ادامه یافت. عملیات زمینی و هوایی برای از پا در آوردن مهاجمان آغاز یافت. چرخ‌بال‌های ارتش تا پنج‌بار و نیروهای زمینی نزدیک به ده بار مهاجمان را آماج حمله‌های موشکی قرار دادند.

این موشک پراگنی‌ها همزمان با سخنرانی رییس‌جمهور پس از ادای نماز عید، آغاز شدند و از بلندگویی که رییس‌جمهور فریاد صلح‌جویانه سر می‌داد، آواز برخورد موشک‌ها شنیده شد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور، گفت: «اگر آن‌ها فکر می‌کنند این مردم در موشک پراگنی‌های تان سرخم می‌کنند، باز هم می‌گویم یک‌بار دیگر فکر کنند؛ این مردم مردم ایستاده استند و مردم با شهامت استند.»

گروه داعش مسؤولیت این حمله را به عهده گرفته‌است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا