سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
پیشخوان افغانستان

مسعود حکومت را به تلاش برای مهندسی روند انتخابات متهم می‌کند

در این میان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار می‌گوید که آنان تلاش می‌کنند که بر حکومت وکمیسیون مستقل انتخابات فشار بیاورند تا اصلاحاتی را که احزاب می خواهند، عملی سازند اماهیچ گاهی خواهان ایجاد حکومت موقت نیستند.

 737558

احمد ضیاء مسعود، رییس اجراییه ایتلاف ملی، حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات را به تلاش برای مهندسی انتخابات مجلس نماینده‌گان متهم می‌سازد و می‌گوید که از هر گزینه‌یی برای جلوگیری از برگزاری یک انتخابات پرتقلب کارخواهد گرفت.

اما ریاست اجراییه در حالی که یگانه راه تمثیل مردم سالاری را برگزاری انتخابات میداند، امیدوار است که احزاب و مردم افغانستان نیز از روند کنونی انتخابات خشنود شوند.

قرار است تا کمتر از پنجاه روز دیگر انتخابات مجلس نماینده‌گان برگزار گردد.

اما شماری ازجریان‌های سیاسی برگزاری انتخابات را به کارشیوه‌یی که کمیسیون مستقل انتخابات پیش گرفته است پرتقلب می‌دانند و هشدار می‌دهند که اگر خواست‌های آنان از سوی حکومت کمیسیون پذیرفته نشوند، مانع برگزاری انتخابات خواهند شد.

آقای مسعود درگفت‌وگو با طلوع نیوز می‌گوید که یگانه گزینه‌یی که می‌تواند انتخابات شفاف را برگزارکند، ایجاد یک ادارۀ موقت است.

احمد ضیا مسعود، رییس اجراییه ایتلاف ملی می افزاید:«یک حکومتی که قدرت کنترول یک کشور را ندارد خوب است و این یک پرنسیب است که یک اجماع ملی بوجود بیاید، ما چی کار داریم یک رییس‌جمهور موقت همرای بیست و پنج وزیر وچند رییس دیگر همه ساختارهای در جایش باقی می ماند.»

در این میان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار می‌گوید که آنان تلاش می‌کنند که بر حکومت وکمیسیون مستقل انتخابات فشار بیاورند تا اصلاحاتی را که احزاب می خواهند، عملی سازند اماهیچ گاهی خواهان ایجاد حکومت موقت نیستند.

همایون جریر، عضو حزب اسلامی گفت:«بحث حکومت موقت را ما یک بحث غیر عملی و غیر مفید میدانیم و حزب اسلامی به هیچ صورتی نظری نسبت به حکومت موقت ندارد.»

در این میان حکومت نیز یگانه راه انتقال قدرت را به گونه دموکراتیک، برگزاری انتخابات شفاف وعادلانه میداند.

امید میثم، معاون سخن‌گوی ریاست اجراییه گفت:«امیدواراستیم که قناعت تمامی طرف‌ها در راستای برگزاری انتخابات فراهم شود،چون ما بجز از برگزاری انتخابات هیچ راه بدیل نداریم.»

سید حفیظ الله هاشمی، دبیرکمیسیون مستقل انتخابات در واکنش به خواست احزاب سیاسی گفت:«خواست ما هم از احزاب این بود که بیاید شریک باهم کار بکنیم اگر واقعن شفافیت می خواهید اما اگر کدام هدف دیگری دارید کار خود شماست.»

ائتلاف احزاب و جریان‌های سیاسی حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات را به تلاش به مهندسی انتخابات متهم می سازند و می‌گویند که اگر انتخابات به گونه‌یی شفاف برگزار نشود، کشور به بحران خواهد رفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا