سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخباراخبار بین الملل

عمر البشیر به ۲ سال حبس در مرکز بازپروری محکوم شد

دادگاهی در سودان روز شنبه عمر البشیر، رئیس جمهوری سابق این کشور را در زمینه «فساد مالی» و «پولشویی» مجرم شناخت.

بنا به حکم دادگاه رئیس جمهوری سابق سودان که به مدت ۳۰ سال قدرت را در این کشور در دست داشت باید دو سال را در یک مرکز بازپروری سپری کند.

این حکم در حالی علیه عمر البشیر صادر می شود که دیوان کیفری بین المللی نیز به دنبال رسیدگی به پرونده قضایی او به اتهام «جنایت جنگی» و «نسل کشی» در جریان جنگ دارفور است.

اعتراض ها علیه حکومت عمر البشیر حدود یک سال پیش آغاز شد. ادامه تظاهرات معترضان باعث شد ارتش سودان دست به کودتایی نظامی علیه او بزند. عمر البشیر از ماه آوریل (فروردین) سال جاری که از قدرت برکنار شد در بازداشت به سر می برد.

بر اساس قوانین سودان افراد مسنی که به مجازاتی غیر از اعدام محکوم می شوند به مراکز بازپروری فرستاده می شوند. به این ترتیب عمر البشیر، ۷۵ ساله، مدت دو سال را در یکی از این مراکز ویژه افراد مسن سپری خواهد کرد.

نیروهای امنیتی سودان پیش از قرائت حکم دادگاه گروهی از هواداران عمر البشیر را به دلیل اخلال در نظم به بیرون از محل جلسه هدایت کردند.

پس از برکناری عمرالبشیر از قدرت میلیون ها دلار، یورو و پوند سودان در خانه او کشف شد. امری که باعث شد رئیس جمهوری سابق سودان به «پولشویی» متهم شود.

ارتش سودان اعلام کرده است که عمر البشیر را تحویل دیوان کیفری بین المللی نخواهد داد. این در حالی است که دولت انتقالی سودان تاکنون در مورد احتمال استرداد عمر البشیر به دادگاه لاهه موضع گیری نکرده است.

عمر البشیر در سودان همچنان با اتهام «کشتار تظاهرکنندگان» در جریان اعتراض های سال گذشته روبرو است. تخمین زده می شود که در جریان سرکوب اعتراض ها علیه حکومت عمر البشیر در ماه های پیش از برکناری او دهها نفر کشته شدند.

رئیس جمهوری سابق سودان می تواند علیه حکم روز شنبه دادگاه درخواست تجدیدنظر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا