سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخباراخبار اجتماعی

پیگیری بررسی لایحه استخدامی شهرداری‌ها در مجلس

1410354295484_----th3

معاون عمرانی وزیر کشور با اشاره به اینکه راهکار مناسب برای نظارت بر عملکرد صحیح ماموریت‌های محول شده به دستگاه‌ها باید از قبل مورد بررسی قرار بگیرد و تدابیر لازم برای آنها اتخاذ شود گفت: لایحه استخدامی شهرداری‌ها در همین خصوص تهیه و به دولت تقدیم شد. حدود یک سال پیش این لایحه توسط دولت تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است. در حال حاضر نیز پیگیر هستیم که بررسی این لایحه در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

 هوشنگ خندان دل در مراسم روز ملی شوراها که در محل برج میلاد تهران برگزار می‌شد با تاکید بر جایگاه شوراها و نقش آنها در گرم‌تر کردن تنور انتخابات گفت: تنور خدمت به مردم هیچ گاه سرد نمی‌شود و با وجود شورایی‌ها هر روز شاهد گرم‌تر شدن تنور خدمت به مردم خواهیم بود. در هر کشوری از جمله ایران اسلامی جمعیت ساکن نیازمند ارائه خدمات هستند و حکومت‌ها نیز خود را ملزم به برآورده کردن انتظارات و نیازهای شهروندان در قالب‌های سازمان یافته می‌دانند.

وی افزود: ایجاد بسترهای لازم برای ارائه خدمات مناسب به شهروندان نقش بسزایی در کیفیت خدمات ارائه شده دارد. نهادهای عمومی غیر دولتی در همه جوامع کارآمدی خود را به طور موثر در ارائه خدمات به شهروندان باید به اثبات برسانند. بی تردید در این مسیر میزان مشارکت مردم برای اداره امور شهر نیز هر چه افزایش پیدا کرده و موجب ارائه خدمات بهتر خواهد شد.

وی ادامه داد: امروز تمرکز بیش از حد نیروی انسانی در شهرداری‌ها یکی از نگرانی‌های موجود در شهرهاست به شکلی که در یک ارزیابی کلان در شهرداری‌ها بین سه تا پنج برابر حد نیاز شاهد تمرکز نیروی انسانی هستیم. البته این پدیده در شهرداری‌های شهرهای بزرگ و کوچک دیده می‌شود. امری که احتمال ناکارآمدی اداری، افزایش بروکراسی و نارضایتی مردم را به همراه دارد. قطعا این تمرکز نیروی انسانی موجب فساد مالی نیز خواهد شد.

وی تاکید کرد: باید در شهرداری‌ها شفافیت انجام کار و مشخص بودن رویه‌ها به طور دقیق مورد توجه قرار گیرد و شهروندان با رفتارهای متغیر مواجه نباشند.

معاون عمرانی وزیر کشور با اشاره به تهیه لوایحی متناسب با بهبود عملکرد شهرداری‌ها و شوراها در وزارت کشور افزود: لوایحی در جهت اصلاح قوانین ناظر بر فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا و نحوه انتخاب شهرداران و نظارت شوراها تهیه و به دولت تقدیم شده است. همچنین لایحه دهیاری‌ها برای امور استخدامی دهیاران و وظایف آنها تهیه و به دولت ارسال شده است.

وی افزود: در حوزه‌های پسماند، فضای سبز، آتش نشانی و میادین میوه و تره‌بار نیز مورد به مورد با همکاری شهرداری‌ها و شوراها موضوعات مورد بررسی قرار گرفته و اسنادی تحت عنوان اسناد آسیب شناسی تقدیم دولت شد که در همین راستا بیش از هفت مصوبه از دولت اخذ شده است.

خندان دل در تشریح کمک‌های دولت به شهرداری‌ها گفت: متاسفانه روند نامناسب توزیع جمعیت در کشور ادامه دارد به شکلی که در حال حاضر 74 درصد جمعیت کشور در شهرها مستقر شدند که حدود 40 درصد این جمعیت تنها در هشت شهر کشور استقرار پیدا کرده و 1238 شهر دیگر مابقی جمعیت را در خود جای داده است. این در حالیست که 1080 شهر کشور جمعیتی کمتر از 50 هزار نفر دارند.

وی تاکید کرد: در سال گذشته 60 هزار میلیارد تومان در شهرداری‌های در قالب بودجه‌های مصوب هزینه شده است اما توزیع این هزینه‌ها متعادل نبوده است.

طی سه سال گذشته بیش از 8000 دستگاه انواع ماشین آلات و تجهیزات و همچنین 800 هزار تن قیر در اختیار شهرهای کوچک قرار گرفته و برای شهرهای بزرگ نیز در طول دولت تدبیر و امید علی رغم وجود محدودیت‌های مالی برای شهرهایی همچون اصفهان، شیراز و تبریز شاهد افتتاح فاز یک متروی آنها بودیم.

وی با تاکید بر لزوم شفافیت مالی در شهرداری‌ها تاکید کرد: متاسفانه شاهد هستیم بررسی صورت‌های مالی شهرداری‌ها در برخی شهرهای بزرگ با تأخیر انجام می‌شود که این علامت خوبی را به جامعه نمی‌دهد. در سال گذشته شهرداری‌ها 60 هزار میلیارد تومان برای ارائه خدمات به شهروندان پول هزینه کردند که نظارت بر درست مصرف کردن این مبالغ به شوراها سپرده شده است.

وی تاکید کرد: در دولت منابعی که توسط دستگاه‌های اجرایی مصرف می‌شوند از سوی دستگاه‌های نظارتی متعدد مورد رصد قرار می‌گیرند. چرا که چنین موضوعی با افکار عمومی مرتبط است و شهروندان نسبت به آن حساسیت دارند. در چنین شرایطی نظارت بر هزینه‌های انجام شده توسط شهرداری‌ها نیز بر عهده شوراهاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا