سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار بین الملل

نخست‌وزیر جدید اسلوونی رای اعتماد گرفت

پارلمان اسلوونی روز ۱۷ اوت / ۲۶ مرداد، ماریان سارچ را مامور تشکیل دولت جدید کرد.

880x495_cmsv2_91388c79-f539-538c-88d8-9dea4959a652-3273116

اسلوونی از زمان انتخابات پارلمانی در ماه ژوئن بدون دولت مانده بود چرا که نمایندگان قادر به توافق برای انتخاب نخست‌وزیر جدید نبودند. این طولانی‌ترین مدت زمانی به شمار می‌آید که مجلس این کشور نتوانسته بود روی نامزد تشکیل دولت به توافق برسد.

۵۵ نماینده از ۹۰ نماینده مجلس به آقای سارچ رای اعتماد دادند تا دولت اقلیت خود را تشکیل دهد. این بازیگر و کمدین سابق سینما که به سیاست روی آورده، موفق شد نخست‌وزیر ضدمهاجر سابق یانتس یانشا را کنار بزند.

حزب آقای سارچ در انتخابات مجلس تنها توانسته بود ۱۲.۶ درصد آرا و ۱۳ کرسی را کسب کند، اما با ائتلاف با ۴ حزب اقلیت دیگر توانست رقیب خود از حزب ضدمهاجر اسلوونی دموکراتیک فائق آید.

حزب راستگرای «اسلوونی دموکراتیک» به رهبری یانز یانشا،‌ نخست‌وزیر سابق اسلوونی در انتخابات مجلس این کشور توانست بیشترین کرسی‌ها را در انتخابات ۳ ژوئن کسب کند اما در کسب توافق حداکثری مجلس برای ادامه پست خود ناکام ماند.

نخست‌وزیر جدید ۱۵ روز زمان دارد تا کابینه خود را از میان ائتلاف ۵ حزب میانه چپ تشکیل دهد.

کشور کوچک اسلوونی با ۲ میلیون نفر جمعیت، از کشورهای استقلال‌یافته پس از فروپاشی یوگسلاوی در سال ۱۹۹۱ است. اسلوونی از سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوسته و عضو پیمان دفاعی ناتو نیز به شمار می‌رود.

در سال ۲۰۱۵ و در جریان بحران مهاجرتی حدود ۵۰۰ هزار پناهجو از خاک اسلوونی گذشتند که این رویداد منجر به بحران سیاسی در این کشور شد.

جهت عضویت در کانال تلگرام نسیم ورد کلیک کنید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن