سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد سایت تابع قوانین جاری کشور می باشد و در صورت درخواست مطلبی حذف خواهد شد
اخبار بین الملل

دانشمند روس: احتمالا گاز نوویچوک در محفظۀ رژ لب به سالزبورگ حمل شده است

ولادیمیر اوگلوف، دانشمند ۷۲ سالۀ روس معتقد است که عامل عصبی مرگباری که منجر به مسمومیت چهار نفر در جنوب انگلستان شده، احتمالا در داخل محفظۀ یک رژ لب حمل شده است.

او تحقیقات گسترده‌ای روی گاز اعصاب A-234 از خانواده نوویچوک داشته است؛ یعنی ماده‌ای که سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه روس و دخترش را در شهر سالزبری انگلستان مسموم کرد.

1c3f-5e66-52fa-9

آقای اوگلوف  اعلام کرد که مانند پلیس بریتانیا معتقد است که همین مادۀ سمی منجر به مسمومیت داون استرجس ۴۴ ساله و چارلی راولی ۴۵ ساله در شهر ویلتشر در جنوب غرب انگلستان نیز شده است. این زوج در شرایط بحرانی به سر می‌بردند و درنهایت خانم داون استرجس روز شنبه در بیمارستان جان باخت.

به گفتۀ ولادیمیر اوگلوف، این ماده سمی قبل از استفاده باید به کمک متخصصان و حرفه ای‌ها در محیط‌های مناسب جاسازی شوند. او می‌گوید: «برای مسموم کردن نیاز به ۲ تا ۳ میلی گرم از این گاز است. به این موضوع توجه کنید؛ یک قطرۀ آب حدود ۳۰ گرم است.»

او دربارۀ نحوۀ انتقال این ماده به محل استفاده نیز فرضیاتی را مطرح می‌کند و می‌گوید: «شما به یک لولۀ کوچک نیاز دارید؛ چیزی مانند یک لولۀ رژ لب که از مواد پلاستیکی سخت ساخته شده باشد. می‌توان محفظۀ استوانه‌ای کوچکی را که حاوی این گاز است و مهر و موم شده، در داخل یک لولۀ رژ لب پنهان کرد و درِ آن را محکم بست و زمانی که به محل استفاده رسید، تیوب را خارج کرد. برای احتیاط بیشتر دستکش‌های چرمی به دست کشید و سپس مکان مورد نظر را به گاز اعصاب آغشته کرد.»

او می‌افزاید برای مسموم شدن به این ماده، باید آن را لمس کرد، خورد یا بویید.

ولادیمیر اوگلوف می‌گوید کسانی که مسئول اجرای این ماموریت هستند، می‌توانند در زمان به کار گیریِ این ماده، نفس خود را حبس کنند و از آنجا که برای آغشته کردن محل مورد نظر به این گاز تنها به چند ثانیه زمان نیاز است، نگه داشتن نفس مشکلی برای ماموران بوجود نمی‌آورد.

آقای اوگلوف تاکید می‌کند که این گاز بسیار کشنده است و تنها سه یا چهار بار تنفس آن، حتی اگر منجر به مرگ نشود سلامت فرد آلوده شده را بشدت به خطر می‌اندازد. او علت زنده ماندن سرگئی اسکریپال و دخترش را «خوش شانسی» آنها می‌داند و اینکه به احتمال زیاد آنها با دوز بسیار کمی از این ماده تماس داشته‌اند.

او همچنین هشدار می‌دهد که این ماده می‌تواند برای زمانی نامحدود در محل باقی بماند؛ به همین دلیل است که پلیس بریتانیا همچنان به جستجوهای خود برای یافتن موارد آلوده به این گاز ادامه می‌دهد.

او می‌گوید: «این ماده بسیار پایدار است. ممکن است که با بارش باران شسته شود یا زیر نور آفتاب تبخیر شود اما تجزیه نمی‌شود.»

در پی مسموم شدن چهار نفر در بریتانیا با عامل اعصاب نوویچوک، سجاد جاوید وزیر کشور بریتانیا نیز بار دیگر روسیه را به دلیل استفاده از این ماده در خاک بریتانیا متهم کرد و از مسکو خواست که دقیقا توضیح دهد چه اتفاقی در حال روی دادن است.

کرملین تا کنون هر اتهامی در این باره را رد کرده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا